Kişilik özelliklerinin tatil satın alma kararına etkisi kamu personeline yönelik bir araştırma
The effect of personality traits on the holiday purchasing decition : A study on public personnel working at Van Yüzüncü Yıl University
- Tez No: 742162
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER ARSLAN KALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı beş faktör kişilik özelliklerinin tatil satın alma kararı üzerindeki etkisini ortaya çıkarmaktır. Bu amaçla Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi personeline anket uygulaması yapılmıştır. Çalışmanın yapıldığı 2021-2022 döneminde üniversitede çalışan kişilerin toplam 3891 kişi olduğu üniversitenin kurumsal web sitesinden alınmıştır. Örneklemin evreni karşılaması açısından 450 kişiye ulaşılmıştır. Ancak geri dönüş sağlayan 408 kişiden alınan veriler analiz kapsamında değerlendirilmiştir. Anketler yüz yüze uygulanmıştır. Uygulanan anket içeriğinde 44 sorudan oluşan beş faktör kişilik analizi testi ve 16 sorudan oluşan bir tatil satın alma kararı testi yapılmıştır. Araştırmada, istatistiki verilerin elde edilebilmesi amacı ile SPSS programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda üniversite personelinin kişilik özellikleri ile tatil satın alma kararları arasında yüksek düzeyde pozitif bir ilişki bulunmuştur. Personelin deneyime açıklık özellikleri ile tatil satın alma kararları arasında pozitif ve orta düzeyde bir ilişki tespit edilmiştir. Personelin nevrotik özellikleri ile tatil satın alma kararları arasında pozitif ve yüksek bir ilişki bulunmaktadır. Personelin sorumlu olma ve dışa dönük özellikleri ile tatil satın alma kararları arasında çok zayıf bir ilişki vardır. Bununla birlikte personelin uyumluluk özelliği ile tatil satın alma kararı arasında zayıf bir ilişki tespit edilmiştir. Yine çalışma sonucunda kişilik özelliklerinin, personelin tatil satın alma kararı üzerinde etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca kişilik özelliklerinden deneyime açıklığın, dışa dönüklüğün, nevrotikliğin ve uyumluluğun tatil satın alma kararını etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the effect of five-factor personality traits on the decision to purchase a holiday. For this purpose, a questionnaire was applied to the personnel of Van Yüzüncü Yil University. It was learned from the web site that there were a total of 3891 people working at the university in the 2021-2022 period when the study was conducted. In order to meet the population of the sample, 450 people were reached. However, the data obtained from 408 responders were evaluated within the scope of the analysis. Questionnaires were administered face to face. A five-factor personality analysis test consisting of 44 questions and a holiday purchase decision test consisting of 16 questions were conducted in the questionnaire. In the research, SPSS program was used in order to obtain statistical data. As a result of the research, a high level of positive correlation was found between the personality traits of the university staff and their holiday purchase decisions. A positive and moderate relationship was determined between the openness to experience characteristics of the personnel and their holiday purchase decisions. There is a positive and high correlation between the neurotic characteristics of the personnel and their holiday purchase decisions. There is a very weak correlation between the responsible and extroverted characteristics of staff and their holiday purchasing decisions. However, a weak relationship was found between the compatibility feature of the personnel and the decision to purchase a holiday. Again, as a result of the study, it was revealed that personality traits are effective on the decision of the personnel to buy a holiday. In addition, it was determined that openness to experience, extroversion, neuroticism and adaptability from personality traits affect the decision to buy a vacation.