Political competition in the age of surveillance capitalism
Gözetim kapitalizmi çağın da siyasi rekabet
- Tez No: 742194
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERK ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez, regüle edilmeyen Gözetim Kapitalizmin liberal demokrasilerde yarattığı etkiyi incelemektedir. Gözetim Kapitalizmi günümüzün teknoloji ve sosyal medya şirketlerinin iş modelleri için kullanılan bir kavram. Bu tez, teknoloji şirketlerinin iş modellerinin liberal demokrasilerde yarattığı siyasi sonuçları incelemektedir. Demokratik gerileme literatürüne bağlı kalarak bu tez dört farklı mekanizma ortaya koymaktadır. Bu mekanizmalar; siyasi rekabetin kalitesinde azalma, dış müdahale, dezenformasyon ve siyasi kutuplaşmadır. Bu mekanizmalar demokrasinin kalitesini düşürmekte ve bu sebepten demokratik gerileme yaratmaktadır. Ortaya konulan mekanizmaları empirik bulgular ile desteklemek için 2016 A.B.D Başkanlık seçimleri ve BREXIT referandumu vaka çalışmaları olarak kullanıldı. Bulgular regüle edilmeyen Gözetim Kapitalizminin, liberal demokrasilerde demokratik gerilemeye yol açabileceği yönündedir. Aynı zamanda, bu tez demokratik gerileme literatürü ve Gözetim Kapitalizmi arasında ilişki kurması ile az sayıdaki çalışma arasındadır. Bu tezin ana katkılarından biri de siyasi olmayan aktörlerin demokratik gerileme yaratabilme potansiyellerini ortaya koyarak, demokratik gerileme literatüründe pek fazla üzerinde durulmayan bir noktaya ışık tutmaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis has written to illustrate the impact of un-regulated Surveillance Capitalism in liberal democracies. Surveillance Capitalism refers to the business model of technology platforms and social media companies. In this thesis, the Surveillance Capitalism business model in liberal democracies is used to drive implications for politics. In line with the democratic backsliding literature, four casual mechanisms are formulized that potentially deteriorate the qualities of democratic governance in liberal democracies. The mechanisms are quality of competition, foreign interference, disinformation, and political polarization. The mechanisms affect the qualities associated with democratic politics; they are not decisive in triggering democratic backsliding. This thesis used the 2016 U.S. Presidential election and BREXIT as cases to illustrate how foreign and domestic actors use digital platforms for deteriorating the qualities of democratic governance. The findings suggest that unregulated Surveillance Capitalism can trigger a new form of democratic backsliding in liberal democracies by eroding the democratic norms. Also, this thesis is among the few scholarly articles that tie the Surveillance Capitalism framework to democratic backsliding literature. One of the primary contributions of this thesis will be showing the non-state actors role in triggering democratic backsliding, thus covering a vital gap in democratic backsliding literature.