Programlama dersi alan bilgisayar mühendisliği öğrencilerinin yabancı dilde yazma deneyimlerinin incelenmesi
Examining the foreign language writing experiences of computer engineering students registered in a programming course
  1. Tez No: 742195
  2. Yazar: HAKAN BAYEZİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUFAN ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Programlama ve yazma süreçleri arasındaki ilişkinin tespit edilmesi, programlama dili ve doğal dil odaklı öğretim tasarımlarına yeni bir yön verebilir. Bu nitel araştırma, nesne tabanlı programlama dersi alan bilgisayar mühendisliği öğrencilerinin yabancı dilde yazma deneyimlerine yönelik görüşlerini incelemiştir. Ankara ilinde bir vakıf üniversitesinde programlama öğrenen ve aynı zamanda akademik İngilizce dersi alan 45 ikinci sınıf öğrencisi, amaçlı örnekleme yöntemi ile durum çalışması için tespit edilmiştir. Veri çeşitlemesi için yarı yapılandırılmış görüşme, günlük ve kompozisyon kullanılmıştır. Katılımcıların görüş ve deneyimleri, görüşme ve günlük ile keşfedilmiştir. Kompozisyon değerlendirmeleri, ulaşılan temaları doğrulamada kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları açısından, ilk ve son taslak kompozisyon puanları arasındaki farkın istatistiksel açıdan anlamlı bulunması, katılımcıların öz değerlendirme stratejisini kullandıklarına dair bir kanıt teşkil etmiştir. Katılımcılar, öz değerlendirme stratejisini kullanmada programlama tecrübesinin olumlu etkisini gördüklerini ifade etmiş, programlama ve yabancı dilde yazma süreçleri arasında benzerlik ve farklılıklar olduğunu bildirmiştir. Programlamanın yabancı dilde yazma süreci üzerindeki etkisine yönelik öğrenci görüşleri, yazma ve programlama performansı başarı puanlarına göre bir değişiklik göstermemiştir. Katılımcılar, programlama deneyiminin yabancı dilde yazma sürecinde bilişüstü dil öğrenme stratejilerinin kullanımına yönelik etkisi olabileceğini belirtmiştir. Katılımcıların ifadeleri incelendiğinde programlama deneyiminin bilişüstü yazma stratejilerinin kullanımı üzerinde ket vuran bir özelliğe sahip olmadığı, tam tersine destekleyici ve pekiştirici bir rol oynadığı anlaşılmıştır. Programlamanın etkileri yönündeki benzer görüşlerin keşfedilmesi için çoklu durum çalışmaları yapılmalı ve her bir bulgu deneysel araştırmalarla kanıtlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Identifying the relation between the processes of programming and writing may lead to new directions for programming language and natural language focused instructional design. The present qualitative study investigated foreign language writing experiences of computer engineering students taking an object-oriented programming course. Forty-five sophomores learning programming and academic English simultaneously in a private university in Ankara were selected purposefully for the case study. The multiple sources of data collection included semi-structured interview, a diary, and an essay. Participants' opinions and experience have been detected by the tools of interview and diary. Essay evaluations have been used to confirm the themes identified in the study. In terms of findings of the research, the difference between the first and final draft of essay scores has been found statistically meaningful and showed evidence for participants' use of self-evaluation strategy. Participants stated that they feel the positive effects of programming experience on the use of self-evaluation strategy and that there are similarities and differences between the processes of programming and foreign language writing. Participants' views on the effect of programming upon foreign language writing did not differ according to their writing and programming performance scores. Participants stated that programming experience may have an effect on the use of metacognitive language learning strategies in the writing process. Upon analyzing participants' comments, it is understood that programming experience does not hinder the use of metacognitive writing strategies but has a role in supporting and reinforcing their use. It is suggested that multiple case studies be done for similar views on the effects of programming and each finding be proven by quantitative studies.