Lise öğrencilerinin mesleki yönelimleri ve kaygı düzeyleri arasındaki ilişki
The relation between the career orientation and levels of anxiety of high school students
  1. Tez No: 74220
  2. Yazar: ÖZNUR BAYKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLA AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET Bu araştırma da, lise öğrencilerinin cinsiyet, yaş, branş, anne ve babanın öğrenim durumu ile anne ve babanın mesleği değişkenlerine göre mesleki yönelimleri ile durumluk ve sürekli kaygı düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu amaçla Kocaeli merkezindeki genel liselerden random yoluyla, dörtyüzelli öğrenci (N=450) örnekleme alınmıştır. Araştırmada öğrencilerin mesleki yönelimlerini ölçmek için Kepçeoğlu'nun (1990) geliştirdiği“Mesleki Yönelim Envanteri”, kaygı düzeylerini ölçmek için Le Compte ve Öner (1982) tarafından Türkçe'ye uyarlanmış“Durumluk- Sürekli Kaygı Envanteri”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel çözümleri SPSS programında yapılmıştır. Buna göre verinin varyans analizi, grupların ortalamalar arası farkının önem düzeyini belirlemek için de t testi analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the relation between career orientation according to the variables of sex, age, branch, education level of parents and occupations of parents and state and trait anxiety levels has been observed. To this aim, four hundred and fifty students (N=450) have been selected through random sampling from the high schools in Kocaeli. In the research,“Invertory of Vocational Direction”by Kepçeoğlu (1990), has been used to measure the vocational directions of students and“State and Trait Anxiety Inventory”adapted to Turkish by Le Compte and Öner (1982) has been used to measure their anxiety levels. Statistical analysis of the obtained data has been done with the SPSS program. Based on this, variance analysis and also t - test analysis to find out the significance level the difference between the group averages have been made.