Category of soft topological groups
Esnek topolojik grupların kategorisi
- Tez No: 742274
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZMİYE ALEMDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez esnek topolojik grupların kategorisi üzerine hazırlanmıştır. Üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde esnek küme, kategori teorisi ile ilgili kavramlar ve bunların özellikleri verilmiştir. İkinci bölümde topolojik grup, esnek topoloji ve esnek topolojik grup kavramları verilmiştir. Üçüncü bölümde esnek topolojik grupların morfizmi tanımlanmış ve kategorisi elde edilmiştir. Bu kategorinin bazı sonuçlarına ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
This thesis is based on category of soft topological groups concepts and category theory. It consists of three parts. In the first chapter, concepts related to soft set, category theory and their properties are given. In the second clapter, the concepts of topological group, soft topology and soft topological group are given. In the third chapter, the morphism of soft topological groups is defined and the category of the soft topological groups is obtained and also some results of this category have been reached.