Amatör futbol oyuncularının yeni tip korona virüse yakalanma kaygılarının bazı değişkenlere göre incelenmesi
Examining the concerns of amateur football players for the NEW TYPE of Corona Virus according to some variables
- Tez No: 742275
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KALDIRIMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Yaptığımız araştırmanın amacı; amatör Futbol branşı ile uğraşan sporcuların Yeni Tip Korona Virüse yakalanma kaygı düzeylerini karşılaştırmak ve bazı değişkenlerin sporcuların kaygı düzeyleri ile ilişkisini belirlemektir.Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden olan tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma Erzurum ilinde çeşitli spor kulüplerinde amatör olarak futbol oynayan 160 erkek sporcunun katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Yapılan araştırmada veri toplama aracı olarak ''Kişisel Bilgi Formu'' ve Tekkurşun ve ark. (2020) tarafından geliştirilen'' Sporcuların Yeni Tip Korona virüse (Covid-19) Yakalanma Kaygısı Ölçeği'' (SYTKYKÖ) kullanılmıştır. Yapılan çalışmada amatör futbolcuların lisans durumlarına göre oluşan kaygı düzeyi, yaş durumlarına göre oluşan kaygı düzeyi, haftalık yapılan antrenman sayısına göre oluşan kaygı düzeyi ve Covid-19 hakkında sahip olunan bilgi düzeyine göre oluşan kaygı düzeyinde farklılıklar bulunmuştur.Lisanslı olarak futbol oynayan sporcuların, lisansı olmayan sporculara göre bireysel kaygı boyutunda daha yüksek kaygı düzeyine sahip oldukları, 17 yaş ve altı sporcuların,24 yaş ve üzeri sporculara göre bireysel kaygı alt boyutunda daha düşük kaygı düzeyine sahip oldukları, Covid-19 hakkında bilgi sahibi olan sporcuların, Covid-19 hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan sporculara göre sosyalleşme alt boyutunda daha yüksek kaygı düzeyine sahip oldukları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the anxiety levels of the athletes dealing with the amateur football branch of catching the New Type Corona Virus and to determine the relationship between some variables and the anxiety levels of the athletes.The research was carried out with the scanning model, which is one of the quantitative research methods. The research was carried out with the participation of 160 male football players who are playing amateur football in various sports clubs in Erzurum. As a data collection tool in the research, ''Personal Information Form'' and ''Sportmen's' Anxiety Scale of Caught New Type Coronavirus (Covid-19)'' (SASCNTC)- (SYTKYKÖ) ,which has prepared Tekkurşun Demir Cicioğlu and İlhan (2020) was used.n the study, differences were found in the anxiety level of amateur football players according to their license status, the level of anxiety according to their age, the level of anxiety based on the number of weekly training sessions and the level of knowledge about Covid-19.It was concluded that licensed football players have higher levels of individual anxiety than non-licensed sportsmen and sportsmen who at the age of 17 and under have lower levels of anxiety in the individual anxietysub-dimension compared to the sportsmen aged 24 and over and sportsmen who have knowledge about Covid-19 have a higher level of anxiety in the socialization sub-dimension than sportsmen who do not have enough information about Covid-19.