Şeker pancarı (Beta vulgaris L.) artıklarının farklı katkı maddeleri ile silolanmasının besin madde içerikleri ve silaj kalitesi üzerine etkileri
Effects of ensiling sugar beet (Beta vulgaris L.) residues with different additives on nutrient contents and silage quality
- Tez No: 742281
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma şeker pancarı artıklarından silaj yapılabilme imkânlarını araştırmak amacıyla yürütülmüştür. Silo materyallerindeki yüksek nem içeriğini azaltmak amacıyla silajlara saman, enerji kaynağı olarak arpa, mısır ve kepek, protein kaynağı olarak da gluten ve ayçiçeği tohumu küspesi (ATK) katılmıştır. Muamele grupları; sadece şeker pancarı baş, boyun ve kuyrukları içeren silajlar ile şeker pancarı baş, boyun ve kuyruklarına ayrı ayrı %5 oranında saman, kepek, ATK, gluten, arpa ve mısır ilave edilerek silolanan gruplardan oluşturulmuştur. İki ay silolama sonra silajlar açılmış, pH ve ham besin madde analizleri yapılarak Fleig puanları, toplam sindirilebilir besin maddeleri, fiber olamayan karbonhidrat ve toplam karbonhidrat içerikleri hesaplanmıştır. En düşük kuru madde içeriği tek başına şeker pancarı boyun kısmını içeren grupta tespit edilmiştir. En düşük pH değerini tek başına şeker pancarı baş kısmını içeren grupta tespit edilmiştir. Fleig puanı bakımından silajlar“pekiyi”ve“iyi”kalite sınıfları arasında yer almıştır. Şeker pancarı kuyruklarına %5 gluten ilavesi ile silolanan gruplarda protein içeriği en yüksek, şeker pancarı kuyruklarına %5 saman ilavesi ile silolanan gruplarda en düşük olarak bulunmuştur. Bu çalışmada elde edilen bulgulara göre, katkı maddelerinin besin madde içeriğine göre şeker pancarı baş, boyun ve kuyruklarından elde edilen silajların kalitesini arttırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the possibilities of ensiling of the sugar beet residues. In order to reduce the high moisture content in silo materials, straw; barley, corn and bran as energy source; gluten and sunflower seed meal (SSM) as protein source were added to silages. Treatment groups are as follows; silages containing only sugar beet heads, necks and tails and 5% straw, bran, SSM, gluten, barley and maize were added separately to sugar beet heads, necks and tails. After two months of ensiling, the silages were opened, pH and raw nutrient analyzes were performed, and Fleig scores, total digestible nutrients, non-fiber carbohydrates and total carbohydrate contents were calculated. The lowest dry matter content was determined in the group containing only sugar beet neck. The lowest pH value was determined in the group containing only sugar beet head. In terms of Fleig score, silages were placed between“good”and“very good”quality classes. The protein content was highest in the groups ensiled with the addition of 5% gluten to the sugar beet tails, and the lowest in the groups ensiled with the addition of 5% straw to the sugar beet tails. According to the findings obtained in this study, it was determined that the additives increased the quality of silages obtained from the heads, necks and tails of sugar beet, according to their nutrient content.