Sosyal bilgiler ve sınıf öğretmenlerinin çokkültürlü eğitim tutumları ile kültürel zekâları arasındaki ilişki
The relationship between multiculturality-oriented educational attitudes and cultural intelligence of classroom teachers and social studies teachers
  1. Tez No: 742280
  2. Yazar: ALİ DEMİRBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, ilkokul ve ortaokullarda sosyal bilgiler dersine giren sosyal bilgiler ve sınıf öğretmenlerinin kültürel zekâları ile çokkültürlü eğitim tutumları arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamıştır. Çalışma, 2020-2021 akademik yılında Batı Karadeniz bölgesindeki bir ilçede çalışan 110 sosyal bilgiler ve sınıf öğretmeniyle gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların kültürel zekâları, kültürel zekâ ölçeği ile ölçülürken çokkültürlü eğitime karşı tutumları çokkültürlü eğitim tutum ölçeği ile ölçülmüştür. Verilerin analizinde Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu Katsayısı, t testi ve tek yönlü varyans analizi (Anova) kullanılmıştır. Bulgular, sosyal bilgiler öğretmenlerinin ve sınıf öğretmenlerinin kültürel zekâ düzeylerinin ve çokkültürlü eğitim tutum ortalama değerlerinin görece yüksek olduğunu göstermektedir. Çalışma sonucunda öğretmenlerin kültürel zekâları ile çokkültürlü eğitim tutumları arasında pozitif, orta düzeyde ve istatistiksel olarak anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır. Cinsiyet, branş ve mesleki deneyim değişkenlerinin etkili değişkenler olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca kültürel zekanın alt boyutları motivasyon ve davranış ile çokkültürlü eğitim tutumları arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. Bulguların eğitim yansımaları tartışılmış ve gelecek çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between cultural intelligence of primary school teachers and social studies teachers who teach social sciences at primary and secondary schools and their attitude toward multicultural education. The study was conducted with 110, teaching in a district in Western Black Sea region during 2020-2021 academic years. While cultural intelligence scale was utilized to measure cultural intelligence level of these teachers, attitude scale towards multicultural education was used to explore their attitudes towards multicultural education. Data were analyzed by multiple correlation (Pearson Correlation Coefficient), One-way factorial analysis (ANOVA) and t-tests in addition to descriptive statistics such as arithmetic mean, standard deviation and percentiles. Findings indicate that the mean scores of attitude toward multicultural education and cultural intelligence are relatively high. It has been found that there is a statistically significant, positive and moderate relationship between cultural intelligence and attitude toward multicultural education. Furthermore, it has been found that gender, major and working experience variables do not create statistically significant differences on the standardized attitude scores toward multicultural education and cultural intelligence. In addition, this study displays that two dimensions of cultural intelligence (motivation and behavior) are significant predictors of the attitude toward multicultural education. Therefore, the study suggests that cultural intelligence plays a significant role on the attitude toward multi-cultural education. Pedagogical implications are discussed.