Düşünce tarihinde inancın rasyonelliği bağlamında akıl-kalp ilişkisi
The mind-heart relationship in the context of the rationality of belief in the history of thought
  1. Tez No: 742297
  2. Yazar: ÜMMÜNUR YURTSEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: İslami İlimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Düşünce tarihinin en önemli konularından olan akıl-kalp ilişkisi güncelliğini halen korumaktadır. Varoluşun kaynağını Tanrı'ya dayandıranlar açısından, inanç kavramından hareketle ortaya çıkan tartışmaların temel sebebi bunun epistemolojik bir problem olmasıdır. İnancı temellendirme sorunu olarak ortaya çıkan problem, akıl ve iman kavramı etrafında şekillenmiştir. Bu çalışmada, düşünce tarihinde inanç, akıl ve kalp kavramları etrafında yapılan tartışmalar din felsefesi bağlamında ele alınmıştır. Bunu yaparken akıl ve kalp kavramlarının ne anlamlara geldiği, düşünce tarihinde nasıl kullanıldığı ve hangi sisteme temel oluşturduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The mind-heart relationship, which is one of the most important issues in the history of thought, still maintains its topicality. The main reason for the debates arising from the concept of belief is that the source of existence is based on God. Because this is an epistemological problem for them. The issue of grounding the belief was shaped around the concept of reason and faith. In this study, the debates around the concepts of belief, reason and heart in the history of thought are discussed in the context of philosophy of religion. While doing this, what the concepts of reason and heart mean, how they are used in the history of thought and which system they form the basis of were evaluated.