Xeranthemum annuum ve Bombycilaena discolor'un biyopotansiyellerinin değerlendirilmesi
Evaluation of biopotentials of Xeranthemum annuum and Bombycilaena discolor
- Tez No: 742328
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ SELİM ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Sentetik maddelerin hastalıkların tedavisinde kullanılması giderek artan yeni sağlıksorunlarına neden olmaktadır. Toplumda görülme sıklığı her geçen gün artan kanser, diyabet ve nörodejeneratif hastalıkların yaygınlaşması ile maruz kalınan sentetik madde miktarı arasında ilişki olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle özellikle ilaç geliştirme çalışmalarında doğal bitkisel ürünlere yönelim artmıştır. Fitokimyasal bileşenler üzerine yapılan pek çok çalışma bu sorunlara doğal çözüm arayışı sonucudur. Mevcut çalışmada bu familyaya ait türler olan Xeranthemum annuum ve Bombycilaena discolor'dan elde edilen su özütlerinin antioksidan ve enzim aktiviteleri araştırılmıştır. Ayrıca bitkilerden elde edilen uçucu yağların bileşimi de belirlenmiştir. Örneklerin öncelikle toplam fenolik ve flavonoid içerikleri belirlenmiştir. Antioksidan aktivite ABTS ve DPPH radikal giderme aktiviteleri, metal şelatlama, fosfomolibdat testi, demir ve bakır iyonları indirgeme aktiviteleri araştırılarak değerlendirilmiştir. Enzim inhibisyon aktiviteleri ise asetilkolin ve bütirilkolin esteraz, tirozinaz, amilaz ve glukozidaz enzimleri için belirlenmiştir. Toplam fenolik ve flavonoid içeriğin en yüksek çıktığı Xeranthemum annuum özütü genel olarak daha yüksek antioksidan aktivite gösterirken enzim inhibisyon aktivitesinde glukozidaz hariç diğer tüm enzimler için Bombycilaena discolor daha yüksek aktivite göstermiştir. Çalışmadan elde edilen verilere göre her iki türün su özütlerinin fitokimyasal bileşiminin iyi bir biyolojik aktiviteleriyle farmasötik alanında iyi bir kaynak olabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of synthetic substances in the treatment of diseases has been increasinglycausing new health problems. As known, there is a relationship between the increasingprevalence of cancer, diabetes and neurodegenerative diseases in the society and the amountof synthetic substance exposed. Due to this reason, the tendency towards natural herbalproducts has increased especially in drug development studies. In the current study, theantioxidant and enzyme activities of water extracts obtained from two Asteraceae speciesXeranthemum annuum and Bombycilaena discolor were investigated. Firstly, the totalphenolic and flavonoid contents of the samples were detected. After that, antioxidant activitywere evaluated by the methods ABTS and DPPH radical scavenging activities, metalchelation, phosphomolybdate test, iron and copper ions reduction activities. Enzymeinhibition activities were also determined for acetylcholine and butyrylcholine esterase,tyrosinase, amylase and glucosidase enzymes. As a result, Xeranthemum annuum extract,which had the highest total phenolic and flavonoid content, generally showed higherantioxidant activity compared to Bombycilaena discolor which exhibited higher enzymeinhibition activity for all enzymes except glucosidase. In conclusion, the data obtained fromthis study have shown that water extracts of both studied species could be a good source in thepharmaceutical field in terms of their phytochemical composition and biological activities.