Zonguldak-Kandilli endüstriyel mirasının peyzaj mimarlığı açısından değerlendirilmesi
Evaluation of Zonguldak-Kandilli industrial heritage in terms of landscape architecture
  1. Tez No: 742344
  2. Yazar: BURAK ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR BOLLUKCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Kömürün Osmanlı Devletinde ilk bulunduğu yer olan Zonguldak Ereğli'nin Kandilli Beldesi'nde sanayinin hızlı bir şekilde gelişme göstermesi, yoğun bir çalışmayı tetikleyip kısa sürede endüstri yapılarının inşa çalışmalarının başlamasını sağlamıştır. Bölge, insan gücüne duyulan ihtiyaç sonucu yoğun göç almış, nüfus hızla artmış ve yeni sosyal yaşam alanları inşa edilmiştir. Zaman içerisinde, gelişen ve değişen yaşam koşullarıyla kömür madeninin yerini farklı enerji maddeleri almış, madencilik faaliyetleri azalmış, endüstri ve yaşam alanları kullanım dışı kalmıştır. Bu çalışmada öncelikle; yıllar önce kurulan ve faaliyet gösteren endüstri alanının bölgeye olan mekânsal, toplumsal ve ekonomik katkıları araştırılmıştır. Günümüze kadar gelen süreç içerisinde kömür işletmesinin işlevini yitirip küçülmesiyle birlikte başlayan ekonomik değişim; Kandilli bölgesinin toplumsal ve mekânsal yapısında da büyük değişikliklere sebep olmuştur. Kömür işletmesinde verimin azalmasıyla birlikte, istihdam da azalmış ve göç başlamıştır. Geçmişte planlı ve refah seviyesi yüksek bir bölge olan Kandilli, günümüzde atıl bir sanayi bölgesi haline gelmiştir. Çalışma alanının yeniden işlevlendirilmesiyle, bir kalkınma hareketinin başlatılabileceği öngörülerek, endüstriyel mirasın sürdürülebilirliği açısından potansiyel kullanımlar tespit edilmiş, planlama ve tasarım önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid development of the industry in the Kandilli District of Zonguldak Ereğli, the place where coal was first found in the Ottoman Empire, triggered an intense work and enabled the construction of industrial buildings to begin in a short time. The region received intense immigration as a result of the need for manpower, the population increased rapidly and new social living spaces were built. Over time, with the developing and changing living conditions, coal mining has been replaced by different energy materials, mining activities have decreased, and industry and living spaces have become out of use. In this study, primarily; the spatial, social and economic contributions of the industrial area, which was established and operating years ago, to the region were investigated. The economic change that started with the loss of function and shrinkage of the coal enterprise in the process until today; It has also caused great changes in the social and spatial structure of the Kandilli region. Along with the decrease in productivity in the coal plant, employment has also decreased and reverse migration has started. Kandilli, which was a planned and prosperous region in the past, has now become an inactive industrial area. It is foreseen that a development movement can be started with the refunctioning of the study area, potential uses for the sustainability of the industrial heritage have been identified, and planning and design proposals have been developed.