AA5083 alaşımının mikro frezelenmesinde tane yöneliminin etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of grain orientation on the micromilling of AA5083 alloy
  1. Tez No: 742345
  2. Yazar: ŞÜKRÜ SERTESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUBİLAY ASLANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
İleri derecede işlem hassasiyetine sahip mikro frezeleme yönteminin endüstri dünyasındaki kullanımı her geçen gün artmaktadır. Bu işleme yönteminde, ortaya çıkacak ürünün kalitesini ve özelliklerini etkileyen pek çok parametre bulunmaktadır. Bu parametrelerin başlıcaları, tane yönelimi, diş başına düşen ilerleme, devir sayısı ve kesme derinliğidir. Bu çalışmada tane yöneliminin ve tane boyutunun mikro frezeleme üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışmada, AA5083 alaşımından üretilen numuneler üç farklı oranda (%10, %30 ve %50) soğuk haddeleme işlemine tabi tutulmuştur. Haddeleme işlemi sonrasında hem farklı tane yapısına hem de farklı sertlik değerlerinde numuneler elde edilmiştir. Haddeleme yönünün ve farklı kesme parametrelerinin dikkate alındığı mikro frezeleme deneyleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, artan haddeleme oranıyla birlikte mikro sertliğin ve kesme kuvvetlerinin arttığını göstermiştir. Haddeleme oranının artması çapak genişliğinin de azalmasına neden olmaktadır. %10'dan daha büyük haddeleme oranının, yüzey pürüzlülüğü üzerinde olumlu bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Hadde yönüne dik yapılan frezeleme işlemlerinde, kesme kuvvetleri daha düşük elde edilmiştir. Haddelenmemiş numune ile hadde yönüne dik numunelerin yüzey pürüzlülük değerleri, benzerlik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The usage of the micro milling process that has an advance process precision is rising day by day in the world of industry. In this machining process, there are many parameters which have big effects on the quality and the properties of the final product. The main ones of these parameters are: grain orientation, feed per tooth, rotation value and the depth of cut. In this study, the effect of grain orientation and grain size on micro milling was investigated. In the study, samples obtained from AA5083 alloy were subjected to cold rolling process at three different rates (10%, 30% and 50%). After the rolling process, samples with different grain structures and different hardness values were obtained. Micro milling experiments were carried out considering the rolling direction and different cutting parameters. The obtained results showed that the micro hardness and cutting forces increased with increasing rolling rate. The increase in the rolling rate also causes a decrease in the burr width. It was determined that the rolling ratio greater than 10% did not have a positive effect on the surface roughness. The surface roughness values of the unrolled sample and the samples perpendicular to the rolling direction are similar.