Transrektal prostat biyopsisi sırasında sanal gerçeklik gözlüğü uygulanmasının ağrı, anksiyete ve hasta memnuniyeti üzerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of virtual reality glasses application on pain, anxiety, and patient satisfaction during A transrectal prostate biopsy: A randomized controlled trial
- Tez No: 742419
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VESİLE ESKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı transrektal prostat biyopsisi sırasında sanal gerçeklik gözlüğü uygulanmasının ağrı, anksiyete ve hasta memnuniyeti üzerine etkisini belirlemekti. Materyal ve Metot: Araştırma, Aralık 2021- Temmuz 2022 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği'nde yürütüldü. Araştırma ön test- son test kontrol gruplu randomize kontrollü deneysel araştırma modeli kullanılarak yapıldı. Araştırma 70 hasta (35 müdahale grubu, 35 kontrol grubu) dahil edildi. Müdahale grubu hastalarına transrektal biyopsi işlemi sırasında sanal gerçeklik gözlüğü ile video izletildi. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu, Durumluk Kaygı Ölçeği (DKÖ), Sürekli Kaygı Ölçeği (SKÖ), Hastanın Hemşirelik Bakımını Algılayışı Ölçeği (HHBAÖ) ve Vizüel Analog Ağrı Skalası (VAS) uygulandı. Verilerin değerlendirilmesinde; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, ki-kare, paired sample t-testi, bağımsız örneklem t-testi ve Cronbach Alpha Güvenirlik Katsayısı kullanıldı. Bulgular: Gruplar arasında tanıtıcı özellikler ve klinik özellikler açısından anlamlı fark yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to determine the effect of virtual reality glasses application on pain, anxiety, and patient satisfaction during a transrectal prostate biopsy. Materials and Methods: The study was conducted at Atatürk University Health Research and Application Hospital Urology Clinic between December 2021 and July 2022. The study was conducted with pre-tests, post-tests, and the control group, using a randomized controlled experimental research design. A total of 70 patients (35 in the intervention group, 35 in the control group) were included in the study. The intervention group of patients watched a video with virtual reality glasses during the transrectal biopsy process. Introductory Information Form, State-Trait Anxiety Inventory (STAI-I, STAI-II), the Scale of Patient Perception of Hospital Experience with Nursing Care (PPHEN) and Visual Analog Scale for Pain (VAS) were applied for data collection. In the evaluation of the data, numbers, percentages, mean, standard deviation, chi-square, paired sample t-test, independent samples t-test, and Cronbach's alpha Reliability Coefficient were used. Results: There was no significant difference between the groups in terms of descriptive and clinical characteristics (p>0.05).