Etnografya bilimi ışığında Kemaliye'de (Eğin) bulunan etnografik eser örnekleri
Samples of ethnographic works found in Kemaliye (Eğin) in the light of ethnography
- Tez No: 742420
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONGÜL ALŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Tarih, Art History, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 477
Özet
Etnografya biliminin her ne kadar isimlendirilmesi 19. yüzyılın ikinci yarısında ağırlıklı olarak kullanılmaya başlansa da işlevinin tarihi insanın yaratılışıyla eş değerdir. Bu çalışma ile etnografyanın başta Avrupa ve Amerika olmak üzere dünya ilim sahnesine çıkışı, yardımcı bilimler olarak sayılan antropoloji, etnoloji ve folklor biliminden ayrılışı açıklanmıştır. Etnografya biliminin Osmanlı Devleti'ne ve Türkiye Cumhuriyeti'ne gelişi ve bu coğrafyadaki gelişimi, okul müfredatındaki yeri, kitap, dergi ve gazeteler aracılığıyla Türk toplumuna yansımalarına açıklık getirilmeye çalışılmış, etnografya hakkında teorik bilgiler verilmiştir. Ayrıca Erzincan'ın Kemaliye ilçesi esas alınarak buradaki etnografik eserlerin bilim dünyasına tanıtılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Although the naming of the science of ethnography began to be used in the second half of the 19th century, the history of its function is simultaneous with the creation of man. With this study, the emergence of ethnography on the world scientific scene, especially in Europe and America, and its separation from anthropology, ethnology and folklore science, which are considered as auxiliary sciences, are explained. The advent of ethnography in the Ottoman Empire and the Republic of Turkey and its development in this geography, its place in the education program, its reflections on Turkish society through books, magazines and newspapers have been tried to be clarified, and also theoretical information about ethnography has been given. Additionally, on the basis of the Kemaliye district of Erzincan, it was aimed to introduce the ethnographic works in this region to the scientific world.