14-18 yaş arası ergenlerin duygusal özerklik ve baba ilişkisinin incelenmesi
Father-adolescent relationship and its effect onemotional autonomy
- Tez No: 742426
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİHA FÜSUN AKDAĞ AYCİBİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırma 14-18 yaş arasındaki ergenlerin duygusal özerkliği ile baba ilişkisini incelemek amacıyla çalışılmıştır. Araştırma nicel bir araştırma olup, kesitsel tarama yöntemi ve ilişkisel tarama modelleri kullanılmıştır Araştırma evreni İstanbul ili içerisindeki ergenlerden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi kolayda örnekleme ile İstanbul ili içindeki 9. 10.11.12. sınıf düzeyinde ve yaşları 14- 18 yaş arasında olan 394 ergen oluşturmaktadır. Araştırmada“Demografik Bilgi Formu”,“Duygusal Özerklik Ölçeği”ve“ Babalık Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler 2021-2022 eğitim öğretim sürecinde toplanmıştır. Covid-19 nedeni ile pandemi sürecine denk geldiğinden araştırma verileri“Google Forms”ile on-line olarak toplanmıştır. Araştırmada kullanılan ölçeklerde normal dağılım gösteren ölçek toplam puanları ve alt boyutları için iki grup karşılaştırmalarında Bağımsız Gruplar T –Testi, ikiden fazla grup karşılaştırmalarında ise Tek Yönlü Varyans Analizi kullanılmıştır. Normal dağılım göstermeyen ikiden fazla grup karşılaştırması için Kruskall Wallis-H testi kullanılmıştır. Ayrıca nicel değişkenler arasında ilişki olup olmadığı normal dağılım gösteren ölçek puanları için Pearson Korelasyon analizi, normal dağılım göstermeyen ölçek puanları için Spearman Korelasyon analizi ile incelenmiştir. Regresyon analizi yapılmış ve açıklayıcılık oranları gösterilmiştir. Ergenlerin duygusal özerkliklerinin alt boyutları ile sınıf düzeyi ve baba yaşı değişkenleri arasında anlamlı farklılık olduğu bulunmuştur. Babalık Ölçeği alt boyutları ile ergen cinsiyeti ve baba yaşı değişkenleri arasında anlamlı farklılık olduğu bulunmuştur. Baba ve ergen ilişkisinin duygusal özerkliğe etkisi anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
FATHER-ADOLESCENT RELATIONSHIP AND ITS EFFECT ON EMOTIONAL AUTONOMY This study was conducted to examine the relationship between the emotional autonomy of adolescents between the ages of 14-18 and their relationship with their fathers. The study is a quantitative research study. Cross-sectional survey method and relational survey models have been carried out throughout the study. The research population consists of adolescents in the province of Istanbul. The sample of the research is based on convenience sampling and consists of 394 adolescents living Istanbul province, who aged between 14 and 18 years at the 9th, 10th, 11th, 12th grade level.“Demographic Information Form”,“Emotional Autonomy Scale”and“Fatherhood Scale”have been conducted throughout the study. The data were collected during the 2021-2022 academic year. Due to the pandemic, research data to be collected for this study have been gathered online via Google Form. For the scales used in the study, the scale total scores and scale sub-dimensions that showed normal distribution were compared as two groups with Independent Groups T-Test, and One-way Analysis of Variance has been conducted to compare more than two groups. For more than two groups that did not show normal distribution Kruskall Wallis-H test, and for scale scores with normal distribution Pearson Correlation analysis methods have been carried out. Scale scores that didn't show normal distribution are examined with Spearman Correlation. Regression analysis was performed and explanatory ratios were shown. It was concluded that there was a significant difference between the sub-dimensions of adolescents' emotional autonomy and the grade level variable, and there was a significant difference between the sub-dimensions of adolescents' emotional autonomy and the variable of father's age. The effect of father-adolescent relationship on emotional autonomy is found to be significant.