Almanya ve Suriyeli mülteci krizi: Angela Merkel'in mülteci politikalarının insan hakları perspektifinden analizi
Germany and Syrian refugee crisis: An analysis of Angela Merkel's refugee policies from human rights perspectives
- Tez No: 742628
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK SARAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışma; Angela Merkel liderliğindeki Almanya'nın, Suriye mülteci krizi çerçevesinde geliştirdiği politikaları insan hakları perspektifinden (sığınma hakkı ve geri göndermeme hakkı) değerlendirilmeyi amaçlamaktadır. Buna ek olarak çalışma, güvenlikleştirme kuramının insan hakları ve Merkel'in mülteci krizi meselesinde ortaya koyduğu politikalar üzerindeki etkisini incelemektedir. Birlik üyesi ülkeler, mülteci krizi meselesine ortak bir şekilde çözüm aramaktan ziyade, mültecileri Birlik sınırları dışında tutacakları güvenlik yaklaşımlı politikalar izlemeyi tercih etmektedirler. Birlik üye ülkesi olan Almanya ise Birlik içerisinde mülteci alımına yönelik açık kapı politikası uygulayan tek devlet olmuştur. Almanya Şansölyesi Merkel'in 2015-2017 yılları arasında ortaya koyduğu politikaların nasıl geliştiği? sorusu bu çalışmanın başlangıç noktasını oluşturmaktadır. Sorulan soruyu cevaplamak için çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden vaka analizi yöntemi kullanılmıştır. Vaka analizi sonucunda Merkel döneminde Almanya'nın; 2015 yılında mültecilerin sığınma ve geri göndermeme haklarına saygı duyarak mülteci haklarını koruduğu yönünde politikalar geliştirdiği ve güvenlikleştirme etkisinin bu politikalar üzerindeki etkisinin fazla hissedilmediği anlaşılmıştır. Ancak 2016-2017 yılları arasında güvenlikleştirmenin etkisiyle mülteci sayılarının sınırlandırılmasına yönelik politika izleyerek mültecilerin sığınma ve geri göndermeme haklarını gerektiği ölçüde koruyamadığı sonucuna varılmıştır. Bu bağlamdan hareketle mülteci krizi meselesinde devletin başında bulunan siyasi liderlerin ulusal ve siyasi çıkarları söz konusu olduğu zaman mülteci hak kayıplarını görmezden geldikleri, güvenliklerini önceledikleri ve insan haklarını ihlal ettikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at explaining the evaluation of Germany's policies developed by Merkel within the framework of the Syrian refugee crisis from a human rights perspective focusing on the right to asylum and the right to non-refoulement. It analysis the effect of securitisation on the Merkel's response to the refugee crises the effect of securitization theory on human rights and Merkel's policies on the refugee crisis. The member states of the Union prefer to follow security-oriented policies in which they keep the refugees outside the borders of the Union, rather than seeking a joint solution to the refugee crisis. Germany, has been the only EU member states implementing an open-door policy for the reception of refugees. How Germany Cancellor Merkel's policies developed between 2015-2017 within the framework of the Syrian refugee crisis? This question constitutes the starting point of this study. In order to answer the question asked, the case analysis method, is applied. As a result of the case analysis, it is concluded that in 2015 Merkel's refugee policies protected and respected the rights of refugees includint right to and right to non-refoulement. However, between 2016 and 2017, Germany followed a policy of limiting the number of refugees due to security concerns. During this period, Germany did not protect the refugees' right to seek asylum and non-refoulement. In this context, the thesis illustrate that the political leader might ignore the violation of refugee rights, prioritizing their national and political interests.