Eber Gölü (Afyonkarahisar) makrofitlerin restorasyon ekolojisi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of Eber Lake (Afyonkarahisar) macrophytes in terms of restoration ecology
  1. Tez No: 742659
  2. Yazar: MUSTAFA ABDULSALAM NSAIF AL-JUMAILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERTESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmada, Eber Gölü'nün toprak ve su özelliklerine ait bazı fiziksel ve kimyasal parametreler ile Eber Gölü'ndeki Phragmites australis türü restorasyon ekolojisi açısından değerlendirilmiştir. Bu kapsamda Eber Göl kıyısındaki 5 farklı lokasyondan alınan toprak örneklerinin fiziksel ve kimyasal analizleri yapılmıştır. Toprak örneklerinin ortalama pH değeri 7.54, tuz (%) değeri 0.53, kireç değeri %23.94, organik madde % değeri 16.21, fosfor değeri 28.72, potasyum değeri 314.6 olarak tanımlanmıştır. Buna göre Eber Gölü toprak yapısının ağır killi, tuzlu, kireçli, organik madde, fosfor, potasyum bakımından çok yüksek değerde olduğu belirlenmiştir. Gölün 4 farklı lokasyonundan alınan su örneklerinin ortalama pH değeri 8.63, sodyum değeri 33 me/l, potasyum değeri 2.5 me/l, bor değeri 0.6815 me/l ve Ca+Mg değeri 5.1 me/l, karbonat değeri 2.34me/l, bikarbonat değeri 8.57 me/l, klor değeri 14.17 me/l, sülfat değeri 15.55me/l, RSC değeri5.77 me/l, SAR değeri 20.8 me/l dir. Eber Göl suyu, analizler kapsamında alkali, elektrik iletkenliği iyi, sülfat, klor, RSC değerleri çok yüksektir. Buna karşın SAR, bor, sodyum, potasyum, kalsiyum ve magnesyum parametreleri standard ölçütler içerisinde kaydedilmiştir. Elde edilen güncel verilerle, Eber Gölü'nün biyoekolojik özelliklerinin tanımlanması ve korunması çalışmalarına katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, some physical and chemical parameters of the soil and water properties of Lake Eber and the Phragmites australis species in Lake Eber were evaluated in terms of restoration ecology. In this context, physical and chemical analyzes of soil samples taken from 5 different locations on the shore of Eber Lake were made. The average pH value of the soil samples was determined as 7.54, the salt (%) value was 0.53, the lime value was 23.94%, the organic matter % value was 16.21, and the phosphorus value was 28.72, and the potassium value was 314.6. According to this, it was determined that the soil structure of Eber Lake is heavy clay, salty, and calcareous, with a very high value in terms of organic matter, phosphorus, and potassium. Average pH value of water samples taken from 4 different locations of the lake is 8.63, sodium value is 33 me/l, potassium value is 2.5 me/l, boron value is 0.6815 me/l, Ca+Mg value is 5.1 me/l, carbonate value is 2.34me/l, bicarbonate value is 8.57 me/l, chlorine value is 14.17 me/l, sulfate value is 15.55 me/l, RSC value is 5.77 me/l, SAR value is 20.8 me/l. Eber Lake water is alkaline and has good electrical conductivity, sulfate, chlorine, and RSC values are very high within the scope of analysis. On the other hand, SAR, boron, sodium, potassium, calcium, and magnesium parameters were recorded within standard criteria. With the current data obtained, contributions have been made to the identification and protection of the bioecological features of Lake Eber.