PVC atıklarından üretilen yonga levhanın mekanik ve fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the mechanical and physical characteristics of particleboard produced from PVC waste
- Tez No: 742669
 - Danışmanlar: PROF. DR. FATİH MENGELOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 64
Özet
Ahşap esaslı kompozitler günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız malzemeler haline gelmiştir. En çok karşılaştığımız ahşap esaslı ürünler orta yoğunluklu lif levha (MDF) ve yongalevhalardır. Yaşam alanlarımızda oldukça önemli yer teşkil eden MDF ve yonga levhaların estetik ve dekoratif özellikleri (yüzey görünümleri) tercih edilmelerinde önemli bir yer tutmaktadır. Bu amaçla farklı yüzey işlemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlardan en önemlisi laminasyon işlemidir. Bu amaçla farklı yüzey malzemeleri levha yüzeylerine yapıştırılmaktadır. En yaygın uygulamalardan bir tanesi MDF yüzeylerine PVC folyonun hotmelt adı verilen reaktif sıcak eriyik tutkal kullanılarak kaplanmasıdır. Bu işlem MDF yüzeylerine yeni nitelikler kazandırmasının yanında ahşap, parlak, renkli vb. görünüm de kazandırmaktadır. Gerçekleştirilen bu laminasyon işlemi esnasında belirli miktarlarda PVC atığı ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada toplanan PVC atıkların küçük parçacıklar haline getirilerek Yongalevha (Sunta) adı verilen diğer bir kompozit malzeme üretiminde değerlendirilmesi gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda mekanik özelliklerde önemli bir düşüş olmaksızın %10 oranında atık PVC kullanımının sağlanabileceği tespit edilmiştir. Daha sonraki çalışmalarda atığın kullanım yerinin ve oranının levha özellikleri üzerine etkisi incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Wood based composites are becoming a popular material to be used in our daily life. MDF and particleboards are the most common wood based composites among them. The esthetic and decorative appearances of MDF make them an important part of our living spaces. Accordingly, there is a requirement for improving the surface appearances of panels. One of the important way to do that is the lamination of panel surfaces with various materials. One of the preferred methods is the laminating of MDF surfaces with PVC folio using hotmelt as an adhesives. This procedure not only improves surface quality but also gives a wood-like, glossy, colorful, etc. appearances. During this lamination procedure some amount of PVC waste were generated. In this study, collected PVC waste were ground and used in the manufacture of composite materials called particleboard. This study showed that 10% PVC waste can be utilised in particleboard manufacturing. In the future study, the effect of waste utilization place (surface or core layer) in particleboard will be investigated.