Propaganda haritaları ve tarihsel örnekler
Propaganda maps and historical samples
  1. Tez No: 742670
  2. Yazar: FATMA ECE KURBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmada, harita çeşitlerinden olan propaganda haritaları ele alınmıştır. Görsel bir iletişim aracı olan haritalar, tarih boyunca çeşitli algı yönetimleri ile karşı tarafa verilmek istenen mesajı sunmuş ve istenen yönde dönüşler almıştır. Bu bağlamda yaygınlaşarak çoğalan propaganda haritaları, haritacılık açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Toplumlar ya da ülkeler çeşitli konuları harita yoluyla iletmek için önce bazı harita çizim kurallarını öğrenmelidir. Buna paralel olarak haritacılığa olan önem artmıştır. Propaganda haritaları, gerek gizli gerek açık bir şekilde hedef kitlede istenen algının oluşmasını amaçlanarak hazırlanır. I. ve II. Dünya Savaşı sırasında ülkelerin birbiri ile olan psikolojik savaşlarında güçlü bir rol oynayan propaganda haritaları günümüze kadar etkinliğini koruyup aktif bir şekilde kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, propaganda maps, which are one the map types, are discussed. Maps, which are a visual communication tool, have presented the dsired message to the other party with various perception managements throught history and received feedback in the desired direction. In this context propaganda maps that have become widespread and multiply have a very important place in terms of cartography. Societies or countries must first learn some map drawing rules in order to convey various topics through maps. Parallel to this, the importance of cartography has increased. Propaganda maps are prepared with the aim of creating the desired perception in the target audience, both covertly and openly. I. and II. Propaganda maps, which played a strong role in the psychological wars of countries with each other during World War II, have been actively used until today.