Normal ve kendiliğinden yerleşen betonlar ile üretilen sualtı betonu özelliklerinin incelenmesi
Investigation of underwater concrete properties produced with normal and self-compacting concretes
  1. Tez No: 742674
  2. Yazar: EMRE IŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET RAİF BOĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında farklı mineral katkılar ve viskozite düzenleyici katkı kullanılarak normal ve kendiliğinden yerleşen sualtı betonları üretilmiştir. Çalışmada silis dumanı, uçucu kül ve yüksek fırın cürufu gibi mineral katkılarla farklı beton serileri oluşturulmuş ve bu katkıların sualtı betonunun fiziksel ve mekanik özelliklerine olan etkileri incelenmiştir. Normal beton ve kendiliğinden yerleşen beton (KYB) serilerinden 150x150x150 mm boyutlarında küp ve Ø100x200 boyutlarında silindir numuneler üretilmiştir. Üretilen numunelere taze halde yıkanma kaybı, pH ölçüm, çökme(slump), çökme yayılma, L kutusu ve V hunisi deneyleri uygulanmıştır. Sertleşmiş beton özelliklerinin belirlenmesi için üretilen numuneler 28 gün boyunca 20±2 oC de kirece doygun standart kür havuzunda bekletilmiştir. Kür süresinin sona ermesiyle numunelere ultrases geçiş hızı, elektriksel özdirenç, hızlı klorür geçirimliliği, basınç dayanımı, yarmada çekme dayanımı ve su emme deneyleri yapılmıştır. Deneyler sonucunda sualtı betonunda farklı mineral katkılar ve viskozite düzenleyici katkıların kullanımının sualtı betonu özelliklerini geliştirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, normal and self-compacting underwater concretes were produced by using different mineral admixtures and viscosity modifying agent. In the study, different concrete series were occurred with mineral admixtures such as silica fume, fly ash, and blast furnace slag and investigated the effects of these admixtures on the physical and mechanical properties of underwater concrete. 150x150x150 mm cube and Ø100x200 cylindrical specimens were produced from normal concrete and self-compacting concrete (SCC) series. Washout loss, pH measurement, slump, slump-flow, L box and V funnel tests were applied to the produced specimens while in the fresh state. The specimens produced to determine the hardened concrete properties were kept in a standard curing pool saturated with lime at 20±2 oC for 28 days. At the end of the curing period, ultrasonic pulse velocity, electrical resistivity, rapid chloride permeability, compressive strength, splitting tensile strength and water absorption tests were performed on the specimens. As a result of the tests, it was observed that using different mineral admixtures and viscosity modifying agent in underwater concrete improved the properties of underwater concrete.