Mesken Beslemesinde PV ve PEM Enerji Üretim Sisteminin Kullanımı
Evaluation of PV and PEM Power Generation System in Residential Construction
- Tez No: 742676
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RASİM DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, güneş panelleri ve PEM yakıt hücresi kullanılarak iki farklı mesken besleme sisteminin analizi yapılmıştır. Bu analizler Loughborough-İngiltere ve Afyonkarahisar-Türkiye lokasyonlarından alınan gerçek ışınım ve kullanım verileri üzerinden gerçekleştirilmiştir. Güneş panellerinden üretilen enerji ile öncelikle son kullanıcı beslenmiştir. Enerji arz fazlalığı durumunda ise öncelikle batarya sistemleri ile sonrasında ise elektroliz cihazı devreye girerek ihtiyaç fazlası enerji depolanmıştır. Güneş panellerinin üretiminin yetersiz olduğu zamanlarda ise enerji talebinin yakıt hücresi ile karşılanması sağlanmıştır. Eğer burada üretilen enerji yetmez veya herhangi bir sebepten ötürü enerji üretilemez ise batarya sistemleri devreye girerek yüklerin beslenmesi sağlanmıştır. Böylece, yenilenebilir enerji kaynaklarından enerjisini karşılayan bir sistem boyutlandırılmıştır ve birim enerji maliyeti ise sırasıyla 208 ve 148,7 $/MWh olarak hesaplanmıştır. Ayrıca, eğer şebeke tesis edilebilecek bir durum söz konusu ise Loughborough için 24,3 km ve Afyonkarahisar için de 90,7 km üzerinde bir şebeke tesis edilmesinin ise daha maliyetli bir çözüm sunduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, two different residential supply systems are analyzed using solar panels and PEM fuel cells. These analyzes are performed on actual irradiance and usage data from Loughborough-England and Afyonkarahisar-Turkey locations. First of all, the end user is fed with the energy produced from the solar panels. In the case of surplus energy supply, firstly, the battery systems and then the electrolysis device is activated and stored. When the production of solar panels is insufficient, the energy demand is met with fuel cells. If the energy produced here is insufficient or no energy can be produced, battery systems are activated, and the loads are fed. Thus, a system that meets its energy from renewable energy sources is sized, and the unit energy cost is calculated as 208 and 148,7 $/MWh, respectively. For a grid supply system with the same cost, the lowest distance is calculated as 24,3 km for Loughborough and 90,7 km for Afyonkarahisar. It has been demonstrated that feeding an on-grid system over this distance will be more costly.