Bosna Gazetesi'ne göre 1875 Hersek isyanı
The Herzegovina revolt of 1875 according to the Bosnian Newspaper
  1. Tez No: 742681
  2. Yazar: SEZER ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER GEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
XIX. yüzyılda kullanılan kitle iletişim araçlarının temelini gazeteler oluşturur. Osmanlı Devleti de halkı ile arasındaki bağı kurmak ve merkez ile taşra arasındaki iletişimi güçlü tutmak adına gazeteleri kullanmıştır. Bu çalışmada, XIX. yüzyılın ikinci yarısında meydana gelen Osmanlı Devleti'ni her açıdan yıpratan 1875 Hersek İsyanı, Bosna Gazetesi üzerinden incelenmiştir. Saraybosna'da bulunan Gazi Hüsrev Bey Kütüphanesi üzerinden online bir erişim sağlanarak Bosna Gazetesi sayıları incelenmiştir. Tarihi olayların tespit edilmesinde birincil kaynaklar arasında basın-yayın organları da bulunmaktadır. Bu sebeple Bosna Gazetesi birincil kaynak olarak ele alınmıştır. Bu tez, Doğu Meselesi'nin temel unsurunu oluşturan 1875 Hersek İsyanı alanında yapılan çalışmalara basın tarihi kapsamında bir katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Anahtar Sözcükler Bosna Gazetesi, Hersek İsyanı, Basın Tarihi.
Özet (Çeviri)
Newspapers form the basis of the mass media used in the XIX. century. The Ottoman Empire also used newspapers in order to establish a bond with its people and to keep the communication between the center and the countryside strong. In this study, the 1875 Herzegovina Revolt, which took place in the second half of the XIX. century and eroded the Ottoman Empire in every aspect, was examined through the Bosnian Newspaper. Online access was provided through the Gazi Hüsrev Bey Library in Sarajevo and the numbers of the Bosnian Newspaper were examined. There are also media organs among the primary sources for the determination of historical events. For this reason, the Bosnian Newspaper has been considered as the primary source. This thesis aims to contribute to the studies carried out in the field of 1875 Herzegovina Revolt, which constitutes the main element of the Eastern Question, within the scope of the history of press. Keywords The Bosnian Newspaper, Herzegovina Revolt, History of Press