Kuyumculukta değerli metal kaplama teknikleri kullanımı ve yeni ürün karakterizasyonu
The use of valuable metal coating techniques in jewelery and the characterization of new products
  1. Tez No: 742698
  2. Yazar: ERKAN TUĞRAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALAADDİN GÜNDEŞ, DOÇ. DR. MEHMET HAKAN MORCALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada yeni bir elektroliz gümüş (Ag) kaplama prosesi geliştirmek amaçlanmıştır. Mevcut yöntemlerde gümüş nitrat ve siyanürlü kaplama banyoları kullanılmaktadır. Çalışmamızda gümüş klorür (AgCl) ve çevreci elektroliz banyoları geliştirilmiştir. Gümüşten hidrometalürjik yöntemle AgCl tozu elde edilmiştir. Elde edilen AgCl tozunu saf su, amonyak, amonyum klorür ve sodyum tiyosülfat ile çözündürüldükten sonra elektroliz yapılmıştır. Yapılan deneylerde bir parametre değişken diğer parametreler sabit bırakılmıştır. Deneylerde sadece amonyak, amonyum klorür, sodyum tiyosülfat ve elektroliz süresinin artırılması gibi parametrelerin kaplamanın kalınlığı, görselliğine etkisi tek tek analiz edilmiştir. Gümüş klorür sadece amonyak ile çözündürme işlemi yapılarak elektroliz yapılmış ve başarılı olunmamıştır. Bu sonuç üzerine gümüş klorür; sodyum tiyosülfat ile çözündürüldükten sonra hazırlanan elektroliz banyo çözeltisine amonyak eklenerek kaplamanın etkisi araştırılmıştır. Amonyak miktarı %2 ye kadar kaplama kalınlığının artığı, %2-3 arası sabit kaldığı ve %3 üzeri amonyak eklemelerinde ise kaplama kalınlığının azaldığı belirlenmiştir. Diğer bir elektroliz banyosu karşılaştırmasında; sodyum tiyosülfat değişkenli banyodan amonyum klorürlü olanının kaplama kalınlığı ve parlaklık açısından daha kaliteli olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca amonyaklı, amonyum klorürlü ve sodyum tiyosülfatlı süre bazında yapılan banyoda kaplamanın görüntüsü ve kalınlığı süre ile paralel artığı gözlenmiştir. Bu geliştirilen yeni elektroliz metodunda sodyum tiyosülfat, kaplamanın başarılı olmasında ana etken olduğu belirlenmiştir. Buna ilaveten amonyağın ve amonyum klorürün kaplama parlaklığının daha iyi olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to develop a new electrolysis silver (Ag) coating process. In the existing methods, silver nitrate and cyanide coating baths are used. In our study, silver chloride (AgCl) and environmentally friendly electrolysis baths were developed. AgCl powder was obtained from Ag by hydrometallurgical method. Electrolysis was carried out after dissolving the obtained AgCl powder with distilled water, ammonia, ammonium chloride and sodium thiosulfate. In the experiments, one parameter was left variable and the other parameters fixed. In the experiments, only the effects of parameters such as ammonia, ammonium chloride, sodium thiosulfate and increasing the electrolysis time on the thickness and visuality of the coating were analyzed one by one. Electrolysis was performed by dissolving AgCl only with ammonia and it was not successful. AgCl on this result; The effect of the coating was investigated by adding ammonia to the electrolysis bath solution prepared after dissolving with sodium thiosulfate. It was determined that the amount of ammonia increased up to 2% of the coating thickness, remained constant between 2-3%, and decreased when ammonia was added over 3%. In another electrolysis bath comparison; It has been determined that the one with ammonium chloride from the sodium thiosulfate variable bath has better quality in terms of coating thickness and gloss. In addition, it was observed that the appearance and thickness of the coating increased in parallel with the time in the bath made on the basis of ammonia, ammonium chloride and sodium thiosulfate. In this developed new electrolysis method, sodium thiosulfate was determined to be the main factor in the success of the coating. In addition, it was observed that the coating brightness of ammonia and ammonium chloride were better.