Eğitim kurumuna ait derslik ve sınıfların risk değerlendirmesi
Workshops of the educational institution risk assessment
  1. Tez No: 742752
  2. Yazar: SEÇKİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA FANDAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Health, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
İş sağlığı ve iş güvenliği kültürü tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. İş sağlığı ve güvenliği kapsamında yapılan risk değerlendirmesinin amacı, iş kazası ve meslek hastalıklarından uzak, sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı sağlamaktır. Risk değerlendirmesi yapılmaması/yaptırılmaması durumunda iş kazaları ve meslek hastalıkları meydana gelmekte, çalışanlar sakatlanmakta veya hayatlarını kaybetmektedir. Eğitim kurumlarında icra edilen faaliyetler göz önüne alındığında (kursiyerlerin çok olması, verilen eğitimlerin çeşitliliği, işverenlerin personel alımlarında sertifikaya önem vermesi vb. sebeplerle) derslik ve sınıflar riskli alanlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Ortamda var olan veya dışardan gelebilecek tehlikelerin riske dönüşmesinin önlenmesi amacıyla yapılan bu çalışmanın amacı; risklerin kabul edilebilir seviyelere çekilerek sakatlık, meslek hastalıkları ve iş kazalarının azaltılması ile insan onuruna yakışır bir çalışma ortamının oluşturulmasıdır. Çalışma, eğitim kurumuna ait derslik ve belirli sınıflarının sorumlu öğretmen nezaretinde kontrol edilmesi, tehlike ve risklerin tespit edilerek alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi, önceliklendirilmesi, düzeltici ve önleyici tedbirlerin alınmasına yönelik önerilerde bulunulması şeklinde yapılmıştır. Yapılan çalışmada kolay uygulanması, neden sonuç ilişkisinin belirlenmesinde çok kullanılan basit bir yöntem olması ve uzmanlık gerektirmemesi sebebiyle 5x5 matris yöntemi kullanılmıştır. Ülkemizde bu konu ile ilgili yapılan çalışmaların az olduğu düşünüldüğünde, literatüre katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir. Çalışma esnasında tüm çalışanların moral ve motivasyonunun çok iyi olduğu, İSG kültürünü benimsedikleri ve iyi bir ekip ruhuna sahip oldukları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety are improving day by day all over the world and in our country. The purpose of the applications is to provide a healthy and safe working environment for employees, away from work accidents and occupational diseases. As a result of not doing / not having risk assessment, which is the first stage in proactive methods today, Occupational accidents and occupational diseases occur, and employees become injured or lose their lives. Educational institutions and especially classrooms are faced with ergonomic, physical, chemical, fire and biological risks.With the adoption of the“Occupational Health and Safety Law”in 2012,“Risk Assessment”has become a legal obligation in order to implement occupational health and safety in workplaces. The aim of this study is to reduce the risk of disability and work accidents with control steps by reducing the risks to acceptable levels with the risk analysis. The study was carried out in the form of checking the classrooms and certain workshops of the educational institution under the supervision of the responsible teacher, determining and prioritizing the dangers and risks and the measures to be taken, and making recommendations for taking the necessary corrective and preventive measures.