Askerî nesnelerin internetinde ağ mimari tasarımı
Network architecture design on the internet of military things
  1. Tez No: 742809
  2. Yazar: HASAN ÖZKILIÇASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ URAZ YAVANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri ve Milli Güvenlik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
The Economist dergisinde 2017 yılında yayımlanan bir makalede, dünyanın en değerli kaynağının artık petrolün değil, günümüz dijital dünyasının petrolü olan veri olduğu vurgulanmıştır. Büyük verinin kaynakları arasında Nesnelerin İnterneti (Internet of Things-IoT), önemli bir yer tutmaktadır. Uç noktalardan toplanacak çeşitli verilerin anlamlandırılmasının askerî karar süreçlerine olumlu katkıları göz önüne alındığında, nesnelerin internetinin askerî alanda kullanımının gittikçe yaygınlaşacağı kıymetlendirilmektedir. Bu tez çalışmasında askerî nesnelerin internetinin bulut bilişim, sis ve sınır hesaplama yaklaşımları dikkate alınarak mevcut askerî haberleşme ve bilgi sistemleri entegrasyonuna yönelik ağ mimari tasarımı önerilmiştir. Ağ mimari tasarımı, geniş ve yerel alan ağlarını içerecek şekilde mantıksal topoloji ile ele alınmıştır. Askerî nesnelerin internetinden azami derecede faydalanılması, gizlilik ve güvenlik gibi ana sorunlara çözüm sağlanması amacıyla, birlik yerel alan ağında veri haberleşme yeteneği bulunan yazılım tabanlı telsizler aracılığıyla nesnelerin interneti ağ geçit katmanı cihazlarında sertifika altyapısının uygulanabilirliği incelenmiştir. Sonuç olarak önerilen askerî nesnelerin interneti ağ mimari tasarımında her katmandaki bileşenler tanımlanmış ve problem sahalarına çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In an article published in The Economist in 2017, it was emphasized that the world's most valuable resource is no longer oil, but data, which is the oil of today's digital world. The Internet of Things (IoT) plays a vital role among the resources of big data. Considering the positive contributions of various data to be collected from endpoints to military decision processes, it is appreciated that the use of the Internet of Things in the military field will become increasingly widespread. In this thesis, a network architecture design for the integration of the military internet of things into existing military communication and information systems has been proposed, taking into account cloud, fog and edge computing approaches. Network architecture design is handled with logical topology, including wide and local area networks. In order to make use of the military Internet of Things, and to provide solutions to the main problems such as privacy and security, the applicability of the certificate infrastructure in the IoT gateway layer devices through software-defined radios with data communication capability in the troop's local area network has been examined. As a result, components in each layer were defined in the proposed military internet of things network architecture design and solutions were proposed for the problems.