Edirne ilindeki Paederinae (Coleoptera: Staphylinidae) altfamilyası türleri üzerinde taksonomik ve faunistik araştırmalar
Taxonomic and faunistic studies on the species of Paederinae (Coleoptera: Staphylinidae) in Edirne province, Turkey
  1. Tez No: 742823
  2. Yazar: ENES ZAFER KACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ANLAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tezde, Mart 2021 ve Haziran 2022 tarihleri arasında Marmara Bölgesi'nde bulunan Edirne İli'nde gerçekleştirilen arazi çalışmaları sonucunda Paederinae Fleming, 1821 (Coleoptera: Staphylinidae) alt familyasından 11 cinse dahil toplam 18 tür kaydedilmiştir. İncelenen toplam birey sayısı 149'dur. Araştırma sonucunda, Lathrobium (s. str.) sp. n. bilim dünyası için yeni tür olarak önerilmiştir. Astenus thoracicus (Baudi di Selve, 1857), A. procerus (Gravenhorst, 1806), Lobrathium rugipenne (Hochhuth, 1851), Micrillus testaceus (Erichson, 1840), Medon fusculus (Mannerheim, 1830), Paederus littoralis Gravenhorst, 1802 ve Scopaeus gracilis (Sperk, 1835) türleri Trakya Bölgesi'nden ve Lathrobium fulvipenne Gravenhorst, 1806 türü ise Marmara Bölgesi'nden ilk kez rapor edilmiştir. Ayrıca, kaydedilen 18 türden, Achenium propontiacum Bordoni, 2009 ve Scopaeus laevigatus (Gyllenhal, 1827) türleri dışındaki türler Edirne İli'nden ilk defa bildirilmiştir. Yakın zamanda tanımlanan, Leptobium thracicum Anlaş & Örgel, 2021 türü Türkiye için endemik olup, Tekirdağ İli'nden deskripsiyonu yapıldıktan sonra ilk defa kaydedilmiştir. Bunların yanında, kaydedilen türlere ait ekolojik ve zoocoğrafik bilgiler de tezde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, as a result of field studies conducted in Edirne province in the Marmara Region between March 2021 and June 2022, totally 18 species in 11 genera belonging to Paederinae (Coleoptera: Staphylinidae) subfamily were recorded. In total, 149 specimens were examined. In conclusion of the study, Lathrobium (s. str.) is proposed as a new species to the science. Astenus thoracicus (Baudi di Selve, 1857), A. procerus (Gravenhorst, 1806), Lobrathium rugipenne (Hochhuth, 1851), Micrillus testaceus (Erichson, 1840), Medon fusculus (Mannerheim, 1830), Paederus littoralis, Gravenhorst, 1802 and, Scopaeus gracilis (Sperk, 1835) from Thrace and Lathrobium fulvipenne Gravenhorst, 1806 from the Marmara Region are reported for the first time. In addition, all 18 species except for Achenium propontiacum Bordoni, 2009 and Scopaeus laevigatus (Gyllenhal, 1827) were recorded for the first time from Edirne province. The recently described species Leptobium thracicum Anlaş & Örgel, 2021 is the endemic to Turkey and was only known from Tekirdağ province. The speciesis recorded for the first time after its descriptions. In addition, ecological and zoogeographical data of the recorded species in the study were also presented.