Çarpık polinom halkaları için yarı-armendarizlik özelliği
Quasi-armendariz property for skew polynomial rings
  1. Tez No: 742824
  2. Yazar: PINAR KAZGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN BAŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmıdır. İkinci bölümde, çalışma için gerekli olan temel kavramlar, bir halka üzerindeki polinom halkaları, matris halkaları ve bazı halka sınıfları verilmiştir. Üçüncü bölümde, çarpık polinom halkaları için yarı-Armendarizlik özelliği, σ-yarı-Armendariz halkaların yapısı ve bazı örnekleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three chapters. In the first chapter is devoted to the introduction section. In the second chapter, some required preparatory notions, matrix rings, some ring classes and polynominal rings on a ring are recalled. In the last chapter, quasi-Armendariz property for skew polynominal rings, the structure of σ-quasi-Armendariz and some examples are studied.