15 Temmuz Şehitler köprüsünün temellerinin geoteknik açıdan değerlendirilmesi
Geotechnical evaluation of the foundations of the 15 Temmuz Şehitler bridge
- Tez No: 742827
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, Adana-Seyhan Baraj Göletinin mansap (uç) kısmında inşa edilen 15 Temmuz Şehitler Köprüsünün (Eski adı Devlet Bahçeli Köprüsü) su içinde olmayan köprü ayağı temellerinin taşıma kapasitesi hesaplanarak bulunmuş ve ayak temelleri ile ilgili geoteknik açıdan gerekli değerlendirmeler yapılmıştır. Su içinde bulunmayan köprü temelleri için 7 adet farklı derinlikte sondaj yapılmış ve genellikle zemin yüzeyinden itibaren 20 ila 30 m. derinlikte konglomera türü zemine rastlanılmıştır. Rastlanan konglomeranın, gri/krem/bej renginde, orta/çok ayrışmış, farklı dayanımlara sahip, genellikle ince-orta kum matriks içerisinde %40-%75 oranında, maksimum 10 cm çapta ve volkanik bir tür çakıldan oluştuğu gözlemlenmiştir. Çalışmada temel zemininin taşıma mukavemeti ve temel oturma oranın hesaplamalarının yapılması, sayısal sonuçların elde edilmesi için deneyler yapılmış ve gerekli kısımlardan sondajlar vasıtasıyla alınan zemin ve kayalardan alınan numuneleri kullanılmıştır. SK-.6, SK-.7, SK-.8 ve SK-.9 nolu zemin sondaj kuyularının yüzeye yakın kısımlarının için SPT testi yapılmış ve örselenmiş türde numune olarak değerlendirilmiştir. Alınan numunelerin, su içerik oranları, elek deneyleri ve kıvam limiti tayini deneyleriyle sınıflandırmalar ve tanımlamalar yapılmıştır. Presiyometre deneyleri taşıma gücünün tayini için kullanılmıştır. Zemin taşıma gücü, presiyometre testi sonuçları, zemin taşıma gücü faktörü ile öngörülen güvenlik katsayılarının kullanımı ile hesaplanmıştır. Elde edilen veri ve bulgular değerlendirilerek çalışma sonlandırılmış ve gerekli değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the bearing capacity of the foot foundations of the 15 Temmuz Şehitler Bridge (Formerly the Devlet Bahçeli Bridge) built at the downstream (end) part of the Adana-Seyhan Dam Pond was found by calculating the bearing capacity of the foundations and the necessary geotechnical evaluations were made regarding the foundations. For bridge foundations not submerged in water, 7 different depths were drilled and generally 20 to 30 m from the ground surface. Conglomerate type ground was encountered at depth. It has been observed that the conglomerate encountered is gray/cream/beige, medium/highly weathered, having different strengths, generally 40-75% in a fine-medium sand matrix, with a maximum diameter of 10 cm, and consists of a volcanic type of pebble. In the study, experiments were carried out in order to calculate the bearing strength and foundation settlement ratio of the foundation soil, and to obtain numerical results, and samples taken from the soil and rocks taken from the necessary parts by drillings were used. SPT test was performed for the near-surface parts of soil boreholes SK-6, SK-7, SK-8 and SK-9 and evaluated as a disturbed type sample. Classifications and definitions were made with the water content ratios, sieve tests and consistency limit determination tests of the samples taken. Pressuremeter tests were used to determine the bearing capacity. Soil bearing capacity was calculated by using pressuremeter test results, soil bearing capacity factor and predicted safety coefficients. The study was concluded by evaluating the data and findings obtained and necessary evaluations were made.