Bulanık mantık ile veri merkezi kontrol uygulaması
Data center control application with fuzzy logic
  1. Tez No: 742826
  2. Yazar: HASAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ALPASLAN ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
İnsan hayatında kısa zamanda büyük etkiler meydana getiren teknoloji, günümüz dünyasının önemli bir niteliği haline gelmiştir. İhtiyaçların artması yeni teknolojileri tetiklerken insanların da akıllı nesne ve ortamları tanıması kaçınılmaz bir hal almıştır. İnsanlar bireysel istek ve ihtiyaçlarını sisteme eklemekte ve kontrol mekanizmaları sayesinde ortamların akıllı bir forma dönüşmesini sağlamaktadır. Ortamdaki ihtiyaçlar çözüme kavuşurken hatalar da en aza indirgenmiştir. Veri merkezleri kayıt ve haberleşme teknolojilerini kullanan cihazların barındırıldığı güvenli ve doğru çalışması beklenen bir sistemdir. Bu nedenle veri merkezlerinin akıllı ortama dönüştürülerek kontrolünün sağlanması günümüzde önemli çalışma alanlarından biri haline gelmiştir. Bu tez çalışmasında veri merkezlerinde bulunan kabin ortamı izlenerek istenmeyen durumlar karşısında kontrol sisteminin belirlenen optimal durum değerlerine ulaştırılması bulanık mantık teorisi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bulanık kümeler veri merkezinin bulunduğu yerlere göre kullanıcı isteği ile değiştirilebilmektedir. Bu sayede istenilen optimal ve eşik değerler kullanıcılar tarafından sisteme girilerek duruma özgü değerlendirilebilmektedir. Tasarlanan bu sistem sayesinde veri merkezi güvenliği personelin en az etkinliği ile sağlanmıştır. Ayrıca sorun teşkil eden bütün olaylar sistem içerisinde kayıt edilerek hem web sayfası üzerinden görüntülenmesi sağlanmış hem de belirlenen personellere elektronik posta ile iletilmiştir.
Özet (Çeviri)
Technology, which has great effects in human life in a short time, has become an important feature of today's world. While the increase in needs triggers new technologies, it has become inevitable for people to recognize smart objects and environments. People add their individual wishes and needs to the system and enable the environments to turn into a smart form thanks to control mechanisms. While the needs in the environment are being resolved, the errors are also minimized. Data centers are a system where devices using recording and communication technologies are hosted and are expected to work securely and correctly. For this reason, controlling data centers by transforming them into a smart environment has become one of the important working areas today. In this thesis, the cabinet environment in the data centers is monitored and the control system reaches the determined optimal state values in the face of undesirable situations, using fuzzy logic theory. Fuzzy clusters can be changed according to the location of the data center at the request of the user. In this way, the desired optimal and threshold values can be entered into the system by the users and evaluated according to the situation. Thanks to this designed system, data center security is ensured with the least efficiency of the personnel. In addition, all problematic events were recorded in the system, allowing them to be viewed on the web page and communicated to the designated personnel via e-mail.