Aluminyum/pet blister ambalaj yapısında mürekkebin pet malzemeye geçmesini önleyen ve gıdaya direk temasa uygun termo lak tasarımı
Ink migration barrier and direct food contact heat sealing lacquer design for aluminum / pet blister structure
  1. Tez No: 742830
  2. Yazar: GİZEM TOPÇUOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN URAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tezde, Aluminyum/Pet Blister Ambalaj yapısında ısıl yapışmayı şağlayacak gıdaya direk temasa uygun ve aynı zamanda mürekkep ile yapılan baskısının ikincil ambalaj katmanı olan Pet film tarafına geçmesini önleyen termo lak tasarımı gerçekleştirilmiştir. Bu amaç ile tasarlanan yeni ısıl yapışma lakının design parametreleri mevcut olarak Aluminyum/Pet Blister Ambalaj yapısında ısıl yapışmayı sağlayan, gıdaya direk temasa uygun fakat mürekkep ile yapılan baskısının ikincil ambalaj katmanı olan Pet film tarafına geçişe sebep olan konvansiyonel muadilleri ile paralel teknik ve dayanım özelliklerine sahip olması ve ilave olarak mevcut ısıl yapışma laklarındaki bu olumsuz migrasyon eğilimlerinin engellenmesi hedeflenmiştir.Çeşitli laboratuvar testleri sonucunda migrasyon problemine sebep olmayan ısıl yapışma kuvveti, solvent kalıntısı ve blok özellikleri yönünden mevcut ısıl yapışma laklarınından gelişmiş özellikleri sahip yeni HSL 6 laboratuvar kodlu ışıl yapışma lakı tasarlanmıştır. Bu sayede, HSL 6 ile yapılan blister ambalaj atıklarından Pet filmler ayrıştırılarak geri dönüşüm proseslerinde kullanılabilecektir
Özet (Çeviri)
In this thesis, the heat-sealimg lacquer design has been carried out, which will ensure thermal sealing in Aluminium/Pet Blister Packaging structure, suitable for direct contact food, and at the same time prevent themgration of printed ink to the the secondary packaging layer, Pet film side. The design parameters of the new heat-seal lacquer have technical and resistance properties parallel to their conventional counterparts, which provides also thermal seal and suitable for direct contact with food in Aluminium/Pet Blister Packaging structure. In addition, within the new desing, it is aimed to prevent the negative ink migration tendencies in existing heat seal lacquers.As a result of various laboratory tests, a new HSL 6 laboratory coded heat-sealing lacquer has been designed, which does not cause migration problems, has improved properties from existing heat seal lacquers in terms of heat adhesion strength, solvent residue and block properties. In this way, Pet films can be seperated and used in recycling processes when blister packaging printed with HSL 6.