COVID-19 hastalarına bakım veren sağlık çalışanlarındaki anksiyete, depresyon, tükenmişlik ve COVID-19 korku düzeylerinin, bakım vermeyen sağlık çalışanları ile karşılaştırılması
Comparison of the levels of anxiety, depression, burnout, and covid-19 fears in healthcare workers who care for COVID-19 patients compared to healthcare personnel who do not provide care
  1. Tez No: 742935
  2. Yazar: HALİS TOLGA KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Covid-19 pandemesi sonrası artan iş yükü ve ağır çalışma şartları sağlık çalışanlarında çeşitli ruhsal sorunlara yol açmaktadır. Çalışmamızda Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Covid-19 hastalarına bakım veren sağlık personelinin yaşadığı ruhsal sorunların bakım vermeyen sağlık personeli ile karşılaştırması ve farkların ortaya konulması amaçlanmaktadır. Yöntem: Vaka kontrol tipindeki bu araştırmaya vaka grubu olarak Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi'nde koronavirüs poliklinik, servis, acil ve yoğun bakımlarında hizmet veren 80 sağlık personeli ve kontrol grubu olarak yine Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi'nde koronavirüse ait herhangi bir birimde çalışmamış 80 sağlık personeli dâhil edildi. Katılımcılara Sosyodemografik Veri Formu, Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölceği, Koronavirüs Korkusu Ölçeği ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği uygulanarak kişilerin depresyon düzeyi, anksiyete düzeyi, koronavirüs korku düzeyi ve tükenmişlik düzeyi değerlendirildi. Bulgular: Katılımcıların Beck Anksiyete Ölçeğinden aldıkları puanların ortancası 10,00±11,00, Beck Depresyon Ölçeğinden aldıkları puanların ortancası 10,00±11,23, Koronavirüs Korkusu ölçeğinden aldıkları puanların ortancası 14,0±6,66 ve Maslach Tükenmişlik ölçeğinden aldıkları puanların ortalaması 36,88±12,81 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The increased workload and heavy working conditions after the Covid-19 pandemic cause various mental problems in healthcare workers. In this study, it is aimed to compare the mental problems experienced by the health personnel who care for Covid-19 patients in Hatay Mustafa Kemal University Medical Faculty Hospital with those who do not care, and to reveal the differences. Methods: In this case-control type study, 80 health personnel serving in the coronavirus polyclinic, service, emergency and intensive care units at Hatay Mustafa Kemal University were included as the case group, and 80 healthcare personnel who did not work in any unit related to coronavirus in Hatay Mustafa Kemal University as the control group.Sociodemographic Data Form, Beck Depression Scale, Beck Anxiety Inventory, Fear of Coronavirus Scale and Maslach Burnout Scale were applied to the participants. Results: The median of the scores of the participants from the Beck Anxiety Scale was 10.00±11.006, the median of the scores the Beck Depression Scale was 10.00±11.235, the median of the scores the Fear of Coronavirus scale was 14.0±6.665, and the mean of the scores from the Maslach Burnout scale was found as 36.88±12.81.