Türkiye'deki ambalajlı gıda firmalarının 2000 yılı sonrası sahada yer alan tanıtım araçlarına grafik tasarım açısından bakış
A graphic design perspective on post-2000 era printed promotional materials of Turkey's packaged companies
- Tez No: 742999
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Güzel Sanatlar, Reklamcılık, Industrial Design, Fine Arts, Advertising
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Ambalaj, ilk kullanıldığı dönemlerinde içindeki ürünü koruma görevini yerine getirmesinin dışında, insanlığın gelişimiyle beraber başka önemli bir görevi daha üstlenmiştir: İçindeki ürünün tanıtımını yapmak. İletişim kanalları, malzeme çeşitliliği ve baskı tekniklerinin gelişmesiyle bir süre sonra ambalajlar içindeki ürünün tanıtımlarını daha etkili yapmak için destek alma ihtiyacı duymaya başlamışlardır. Bu noktada ortaya satış sahasına özgü, Satın Alım Noktası (POP: Point of Purchase) Reklamı kavramı çıkmıştır. Bu çalışmada, ülkemiz özelinde 90'larda ivme kazanan, COVID-19 Pandemisi öncesine kadar zirvelerde olan bu basılı faaliyetler ile satın alım noktasına yönlendirme yapan dijital tanıtım faaliyetleri bütüncül bir yaklaşımla ele alınmıştır. Konuyla ilgili, pazarlama stratejileri, perakende ortamları, ambalaj dahil kullanılan POP tanıtım materyalleri ile iki bilinen firma: Ülker ve Coca-Cola ve onların ilgili ürünleri ekseninde ana ve alt başlıklar açılmıştır. Bu başlıklar altında ilgili materyallerin dönemlerine göre“Pazarlama Stratejisi”ve“Grafik Tasarım Analizi”kategorilerinde analizleri yapılmıştır. Tezde, Halen aktif olarak sektörde görev alan tasarımcılar, ajans başkanları ve teknik uzmanların görüş ve yorumlarına yer verilerek, konuya ilgi duyan tasarımcı, reklamcı ve pazarlamacılara kaynak oluşturulması ve bu yolla sektöre katkı sağlanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In addition to fulfilling the task of protecting the product inside when it was first used, packaging has also undertaken another important task with the development of humanity: to promote the product inside. With the development of communication channels, material diversity and printing techniques, after a while, the packaging industry started to need support to make the promotion of the products in the packages more effectively. At this point, the concept of Point of Purchase (POP) Advertising, specific to the sales pitch, has emerged. In this study, these printed activities which gained momentum in our country in the 90s and were at their peak until before the COVID-19 Pandemic, and digital promotion activities which led to the point of purchase, were handled in a holistic approach. About the subject, two well-known companies and their related products were examined under main and sub-headings in terms of Marketing strategies, retail environments, and POP promotional materials, including packaging: Ülker and Coca-Cola. Under these headings, the relevant materials were analyzed according to their periods in the categories of“Marketing Strategy”and“Graphic Design Analysis”. By including the opinions and comments of actively-working designers, agency heads, and technical experts in this thesis, it is aimed to create resources for designers, advertisers, and marketers who are interested in the subject, and to contribute to the sector in this way.