Yapay zekâ teknolojilerinin akıllı şehirlerdeki uygulamalarına yönelik bir araştırma: Konya ili örneği
Artificial intelligence technologies a study on the applications of in smart cities: The case of Konya
  1. Tez No: 743069
  2. Yazar: MERVE MELEK SARIGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET FATİH BİLAL ALODALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
20. yüzyıl sonlarına doğru ortaya çıkan bilgi toplumları gelişimi ve refahı sağlayarak ileriye dönük gelişimleri beraberinde getirmişlerdir. Bilgi toplumları, şehir ve bölgelerdeki etkinliğini artırmak için bilginin yönetimini ve bilgi transferini teknoloji yardımı ile gerçekleştirmektedir. Bunun için de yapay zekâ teknolojisinden faydalanmaktadırlar. Yapay zekâ, insanın yapabildiği görevlerin makineler yardımıyla yapılması sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapay zekânın gelişim odaklı olması tüm bilim dallarına ışık tutmaktadır. Akıllı şehir ise, sürdürülebilir bir yaşam ve kentleşmenin olması için teknolojinin o şehirlere uygulanmasıdır. Ülkemizde akıllı şehir uygulamaları gün geçtikçe daha çok uygulama alanı bulmaktadır. Bu çalışmada her iki kavramın literatür taraması yapılmış ve iki kavramın birbirlerine olan katkısı ortaya konulmak istenmiştir. Ayrıca kavramların birbiri ile ilişkisi ortaya konularak, Konya Büyükşehir Belediyesindeki kullanım alanlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda Konya Büyükşehir Belediyesi Akıllı Şehir Bölge Müdür'ü ile mülakat yapılarak mevcut durumda hangi uygulamaların uygulandığına ve yapay zekânın hangi uygulamayı etkilediğine ulaşılmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
Information societies that emerged towards the end of the 20th century brought about future developments by providing development and welfare. Information societies perform the management and transfer of knowledge with the help of technology in order to increase their effectiveness in cities and regions. For this, they make use of artificial intelligence technology. Artificial intelligence is a system of performing tasks that humans can do with the help of machines. The fact that artificial intelligence is development-oriented sheds light on all branches of science. A smart city is the application of technology to those cities for a sustainable life and urbanization. In our country, smart city applications are finding more and more application areas day by day. In this study, a literature review of both concepts was made and the contribution of these two concepts to each other was tried to be revealed. In addition, it is aimed to determine the usage areas in Konya Metropolitan Municipality by revealing the relationship between the concepts. In this context, an interview was made with the Konya Metropolitan Municipality Smart City Regional Manager, and it was desired to reach which applications were applied in the current situation and which application was affected by artificial intelligence.