Sınıf öğretmeni adaylarının eğitsel oyun tasarlama becerilerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Examination of educational game design skills of primary school teacher candidates in terms of various variables
  1. Tez No: 743068
  2. Yazar: UĞUR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmada öğretmen adaylarının eğitsel oyun tasarlama becerilerinin çeşitli değişkenler açısından incelenerek değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında Ege Bölgesindeki bir devlet üniversitesinde Temel Eğitim Bölümü Sınıf Eğitimi Ana Bilim Dalında öğrenim görmekte olan 27'si üçüncü sınıf ve 43'ü dördüncü sınıf toplam 70 öğretmen adayı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada öğretmen adaylarına iki bölümden oluşan bir form gönderilerek veriler çevrimiçi (online) olarak toplanmıştır. Gönderilen formun ilk bölümünde demografik özellikleri saptamaya yönelik maddeler bulunmaktadır. İkinci bölümde ise öğretmen adaylarından Millî Eğitim Bakanlığı tarafından 2018 yılında hazırlanmış olan Beden Eğitimi ve Oyun Dersi Öğretim Programında bulunan BO.4.1.1.2. kodlu“Oyunlarda dengeleme gerektiren hareketleri etkili kullanır.”kazanımı doğrultusunda bir oyun tasarlamaları istenmiştir. Sınıf öğretmeni adayları tarafından tasarlanan oyunlar araştırmacı tarafından geliştirilen Eğitsel Oyunları Değerlendirme Rubriği kullanılarak değerlendirilmiştir. Eğitsel Oyunları Değerlendirme Rubriği 34 maddeden oluşmaktadır. Rubriğin geliştirilme sürecinde ilgili alanyazın taraması yapılmış, 38 maddeden oluşan taslak form oluşturularak uzman görüşüne sunulmuştur. Alan uzmanlarından gelen geri bildirim sonucunda dört madde rubrikten çıkarılmış, sekiz madde revize edilmiştir. 34 maddelik nihai formuna ulaşan rubrik 3 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tasarlanan eğitsel oyunların künye ve biçim bilgileri dokuz madde ile; ikinci bölümde, tasarlanan eğitsel oyunun uygulanabilirliği on iki madde ile; üçüncü ve son bölümde ise tasarlanan eğitsel oyunun içeriği on üç madde ile değerlendirilmektedir. Değerlendirmede eş kodlayıcı olarak araştırmacı dışında iki alan uzmanından yardım alınmıştır. Araştırmacı ve iki uzmanın değerlendirmeleriyle sınıf içi korelasyon hesaplaması yapılarak puanlayıcı güvenirliğini artırmak hedeflenmiştir. Tasarlanan oyunlar incelendiğinde ise sınıf öğretmeni adaylarının yalnızca bir adet düşük düzeyde oyun tasarladığı görülmüştür. Sınıf öğretmeni adayları tarafından tasarlanan oyunların yarıdan fazlasının (%52) yüksek düzeyde tasarlanmış olduğu sonucuna erişilmiştir. Sınıf öğretmeni adaylarının cinsiyete göre hem kadın hem erkek öğretmen adaylarında çoğunluğunun yüksek düzeyde oyun tasarlamış olduğu görülmüştür. Sınıf düzeyine göre incelendiğinde ise üçüncü sınıfta eğitim gören sınıf öğretmeni adaylarının pek çoğunun (%63) yüksek düzeyde eğitsel oyun tasarladığı görülürken, dördüncü sınıfta eğitim gören sınıf öğretmeni adaylarının yarıdan fazlasının (%56) orta düzeyde eğitsel oyun tasarladığı görülmüştür. Oyun künyesinin uygunluk düzeyi bölümünde, sınıf öğretmeni adaylarının tasarlamış olduğu eğitsel oyunların genelinin (%43) düşük düzeyde olduğu görülmüştür. Uygulanabilirlik açısından eğitsel oyunlara bakıldığında, tasarlanan eğitsel oyunların büyük bir çoğunluğun (%84) yüksek düzeyde uygulanabilir olduğu sonucuna erişilmiştir. Sınıf öğretmeni adaylarının tasarlamış olduğu eğitsel oyunların içeriğinin uygunluğuna bakıldığında yarıdan fazlasının (%56) orta düzeyde uygun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the educational game design skills of teacher candidates by examining them in terms of various variables. The research study was carried out with a total of 70 teacher candidates, 27 of whom were juniors and 43 were seniors, studying in the Department of Primary Education, Primary Teacher Education Program in a state university in the Aegean Region in the 2020-2021 academic year. In the study, a form consisting of two parts was sent to the teacher candidates and the data were collected online. In the first part of the form, there were items to determine the demographic information. In the second part, teacher candidates were asked to design a game in line with the outcome, which is BO.4.1.1.2. coded“Student effectively uses movements that require balancing in games”, in the Physical Education and Game Lesson Curriculum prepared by the Ministry of National Education in 2018. The games designed by the primary school teacher candidates were evaluated using the Educational Games Evaluation Rubric developed by the researcher. The Educational Games Evaluation Rubric consists of 34 items. During the development process of the rubric, the relevant literature was examined, a draft form consisting of 38 items was created and presented to the expert opinion. As a result of the feedback from the experts, four items were removed from the rubric and eight items were revised. The rubric, whose final form has 34 items, consists of 3 parts. In the first part, the ID and form information of the designed educational games are evaluated with nine items, in the second part, the applicability of the designed educational game is evaluated with twelve items, and in the third and last part, the content of the designed educational game is evaluated with thirteen items. In the evaluation, except from the researcher, two experts in the field, as co-coders, also evaluated the forms. It was aimed to increase the reliability of the rater by calculating the intra-class correlation with the evaluations of the researcher and two experts. When the designed games were examined, it was seen that the primary school teacher candidates designed only one low-level game. It was concluded that more than half (52%) of the games designed by primary school teacher candidates were designed at a high level. It has been observed that the majority of the primary school teacher candidates, both male and female, have designed games at a high level. When analyzed by grade level, it was seen that most of the junior primary school teacher candidates (63%) designed educational games at a high level, while more than half of the senior primary school teacher candidates (56%) designed educational games at a medium level. In the appropriateness level section of the game ID, it was seen that the educational games designed by the primary school teacher candidates were generally at a low level (43%). Considering the educational games in terms of applicability, it was concluded that the majority of the designed educational games (84%) were highly applicable. Considering the suitability of the content of the educational games designed by the primary school teacher candidates, it was seen that more than half (56%) were moderately appropriate.