Suyun Biçimlendirdiği Mekanlar: Bir Kıyı Kenti Olarak Antalya-Konyaaltı'nın İncelenmesi
Spaces Shaped by Water: Investigation of Antalya- Konyaaltı as a Coastal City
- Tez No: 743078
- Danışmanlar: PROF. DR. GAYE BİROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Tarih boyunca kentlerin biçimlenişinde önemli bir rol oynayan kıyı alanları; ticaret, ulaşım, savunma ve toplumsal gelişmeler sonucu ortaya çıkan ihtiyaçları karşılama potansiyeli yüksek mekanlar olmuş ve farklı medeniyetlerce hakimiyet altında tutulmaya çalışılmıştır. Kıyının avantajlarına veya sorunlarına çözüm bulmanın getirdiği her türlü olgu, burada yaşamış toplumların yaşam biçimlerini etkilemiştir. Bu bağlamda kıyı oluşumunu tanımlamak ve yerleşim yerlerinin biçimlenmesine etkisini incelemek tezin odağını oluşturmuştur. İlk çağlarda insanların yalnızca var olabilmek için ihtiyaç duyduğu su, yerleşik yaşama geçilmesi ile birlikte yer seçimlerinde temel belirleyici olmuştur. Kıyı, zamanla artan ticaret eylemleri ile ilişkili olarak ulaşım altlığı sağlamış ve ilerleyen zamanda savunma olgusunun ön plana çıkması ile yeni anlamlar kazanmıştır. Günümüze gelindiğinde ise kıyı, insanların keyifli zaman geçirebildiği yeme- içme, rekreasyon alanları ve sosyalleşmeye imkân tanımaktadır. Bu çalışmada yerleşmelerin değişiminde sınır rolünde olan kıyının değişimi Antalya ili Konyaaltı ilçesi örneği üzerinde ele alınmıştır. Konyaaltı tarım arazisi niteliğinde iken gelişerek sürekli yaşanan bir yerleşmeye dönüşmüştür. Bu değişimde kıyının rolünün okunabilmesi için çeşitli yazılı kaynaklardan yararlanılmış, hava fotoğrafları çekilmiş ve analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Coastal areas that played an important role in the formation of cities throughout history; It has become places with a high potential to meet the needs arising as a result of trade, transportation, defense and social developments and it has been tried to be dominated by different civilizations. All kinds of phenomena brought about by finding solutions to the advantages or problems of the coast have affected the lifestyles of the communities that lived here. In the early ages, water, which people needed only to exist, became the main determinant in the choice of place with the transition to settled life. The coast has provided a transportation base in relation to the increasing trade activities over time and gained new meanings with the emergence of the defense phenomenon in the future. Today, the coast provides opportunities for eating and drinking, recreation areas and socializing where people can have a pleasant time. In this study, the change of the coast, which plays a border role in the change of settlements, is discussed on the example of Antalya province Konyaaltı district. While Konyaaltı was an agricultural land, it developed into a permanent settlement. In order to be able to read the role of the coast in this change, various written sources were used, aerial photographs were taken and analyzes were made.