Sezeryan doğum sonrası abdominal fasya skarının denge, kınezyofobı ve beden farkındalığı üzerıne etkisi
The effect of abdominal fascia scarring on balance, kinesiophobia and body awareness after cesarean delivery
  1. Tez No: 743084
  2. Yazar: YAĞMUR MENGÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE ATICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Sezaryen doğumda yapılan insizyonların cilt altı doku ve fasyaya zarar verdiği ve pelvik taban kas kasılmalarının femur başı hareketlerinde etkili olduğu göz önüne alındığında, doğum şeklinin denge ve kinezyofobi açısından da farklılık gösterebileceği düşünülmüştür. Bu çalışmada amaç sezaryen doğum yapmanın denge, kinezyofobi ve beden farkındalığı üzerine etkisi araştırmaktır. Çalışmaya 70 kadın katıldı. Çalışmaya katılan kadınların demografik ve obstetrik bilgileri kaydedildi. Torakalumbal fasya değerlendirmesi için gonyometrik platform kullanıldı. Gövde esnekliği Modifiye Schober Testi, statik denge değerlendirmesi için Flamingo Denge Testi, dinamik denge değerlendirmesi ise Y Denge Testi ile değerlendirildi. Hareket korkusu değerlendirmesi için Tampa Kinezyofobi Ölçeği ve vücut farkındalığını değerlendirmek için Vücut Farkındalık Anketi kullanıldı. Sezaryan doğum yapanlar ile vajinal doğum yapanların torakolumbal fasya değerlendirmesi, statik denge ve dinamik denge ölçümleri arasında anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). Vajinal doğum yapanlarda yaş arttıkça dinamik denge azaldığı gözlemlendi (p0,05).
Özet (Çeviri)
Considering that incisions made during cesarean delivery damage the subcutaneous tissue and fascia, and pelvic floor November contractions are effective in femoral head movements, it has been thought that the way of delivery may also differ in balance and kinesiophobia. The aim of this study is to investigate the effect of cesarean delivery on balance, kinesiophobia and body awareness. A total of 70 women participated in the study. Demographic and obstetric information of the women participating in the study were recorded. A goniometric platform was used to evaluate the thoracalumbal fascia. Body flexibility was evaluated by Modified Schober Test, static balance assessment was performed by Flamingo Balance Test, and dynamic balance assessment was performed by Y Balance Test. The Tampa Kinesiophobia Scale was used to assess fear of movement and the Body Awareness Questionnaire was used to assess body awareness. There was no significant difference between the tor Decumbal fascia assessment, static and dynamic balance measurements of those who gave birth by caesarean section and those who gave birth vaginally (p>0.05).