0-6 yaş aylık çocuklarda doğumda, 3 ve 6 aylık kontrollerde beslenme türüne bağımlı serum lipid değişiklikleri
- Tez No: 8319
- Danışmanlar: PROF. DR. NECLA ÇEVİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
-40- ÖZET. Bu çalışmamda, normal bir gebeliği takiben sezeryan veya vaginal yolla ve 2500 g üstünde doğan bebeklerin doğum, 3. ve 6. aydaki serum total lipid, total kolesterol, trigliserid ve persantil değerleri araştırılmıştır. Bu bebekler, I. grupda ilk 3 ay anne sütü + ek besin alan ve II. grupda ilk 3 ay yalnız anne sütü alanlar olmak üzere iki grup halinde incelenmiştir. Her iki grubun da doğum, 3. ve 6. ayda alman venöz düz kan örneklerinden ayrılan serumlarda total lipid, total kolesterol, trigliserid değerleri ça lışılmıştır. Ortalama persantil değerleri persantil cetvelinden hesaplan-, mıştır. Her iki grubun karşılıklı doğum, 3. ve 6. aydaki total lipid, total '.- kolesterol, trigliserid, persantil değerleri ortalamaları arasında istatis tiksel önemli fark bulunmamıştır, ilk 3 ay anne sütü + ek besin alan gru bun doğumdaki total lipid, total kolesterol, trigliserid ortalama değerleri ( sırasıyla % 493.40 +160.89 mg, % 105.75 + 40.96 mg, % 116.00 + 68.47 mg) giderek artmış ve 3. ayda ( sırasıyla % 743.95 + 156.71 mg, % 173.55 + 27. 20 mg, % 191.05 + 100.10 mg ) ortalama değerlerine ulaşmıştır. İlk 3 ay yalnız anne sütü ile beslenen grubun doğumdaki total lipid, total koleste- terol, trigliserid ortalama değerleri ( sırasıyla % 440.00 + 144.44 mg, % 97.06 + 35.85 mg, % 98.76 + 70.85 mg ), 3. ayda (-sırasıyla % 791.33 + 137.54 mg, % 171.70 + 19.26 mg, % 227. 43 + 81.82 mg ) ortalama değerlerine yükseldiği ve önceki gruba benzer değişiklik gösterdiği görülmüştür. İlk 3 ay anne sütü + ek besin alan grubun 3. ve 6. aylıktaki total lipid, to tal kolesterol, trigliserid ortalama değerlerinde değişiklik gözlenmediği halde ilk 3 ay yalnız anne sütü alan grubun 3. ve 6. aydaki total lipid ve total kolesterol ortalama değerlerinde değişiklik olmaksızın trigliserid ortalama değerlerinde 3. aydan 6. aya doğru azalma görülmüştür.-41- llk 3 ay anne sütü + ek besin alan grubun persantil değeri ortala- mesı 3. ayda doğuma kayasla belirgin artmış, bu artış 3. ayla 6. aylık or talama değerleri karşılaştırıldığında gözlenmemiştir. uysa ilk 3 ay yalnız anne sütü, 3. aydan sonra başta anne sütü olmak üzere ek besin de alan gru bun doğumdaki ortalama persantil değeri 3. ayda yükselmiş, bu yükselme 6. ayda da gözlenmiştir. Ayrıca anne yaşı ile her iki grupdaki bebeklerin persantil değeri birbiriyle doğru orantılı değişiklik göstermiştir. Doğum sayısı ile ilk 3 ay anne sütü + ek besin alan grubun persantil değerleri arasında ters o- rantı, ilk 3 ay yalnız anne sütü alan grupla arasında ise doğru orantı var dır. Bu çalışma anne sütünün süt çocuğu gelişimindeki önemini bir kez daha vurgulamakta ve süt çocuğu, tamamen yapay beslenmedikçe serum lipid- lerinde, yalnız anne sütü ile beslenen ve anne sütüne ilave ayına uygun ek besin alanlar arasında belirgin fark olmadığını ortaya koymektadır.
Özet (Çeviri)
-42- SUKKAHY In the present study screen total lipid, total cholesterol and triglyceride levels of full term neonates with the the birth weights above 2500 grams were investigated. Two groups of babies were introdu ced to this study. The first group was fed beicost along with breast milk and the second group was exclusively breast fed during the first three> months. The venous blood samples were taken at the birth, at 3 months and 6 months of age for the determination of total lipid, total cholesterol and triglyceride levels. The mean serum total lipid, total cholesterol, triglyceride^ at birth, 3 months and 6 months of age did not differ significantly between the two groups. In the first group, the mean total lipid ( % 493.40 + 160o89 mg ), total cholesterol ( % 105.75 + 40.96 mg ), and triglyceride ( % 116.00 + 68.47 mg ) values at birth were found to be increased to the mean total lipid ( 743.95 + 156.71 mg ), total cholesterol ( % 173,55 + 27.20 mg), triglyceride ( % 191.05 + 100.10 mg ) values at 3 months of age. In the second group, the mean total lipid ( 440.00 + 144.44 mg ), total cholesterol ( % 97.06 + 35.85 mg ), triglyceride ( % 98.76 + 70.85 mg) at birth were increased similarly at 3 months to the values of mean total lipid ( % 791.33 + 137.54 mg ), total cholesterol ( % 171.70 + 19» 26 mg ) and triglyceride ( % 227.43 + 81.82 mg ), In the first and se cond groups the levels of total lipids and total cholesterol did not show any significant difference between the babies 3 and 6 months of agej however the mean value of triglyceride was significantly decreased in the second group while no significant difference could be detected in the first group between the same ages.-43- In the first group, the growth percentiles of 3 month olds were significantly higher than those at birth, but did not show any signifi cant change for the 6 months age group. The secound group's growth per centiles at 3 months of age were also significantly higher than the values at birth. Differently from the first group, the values at 6 months in this group were significantly higher than those at 3 months. A direct relation between maternal age and the growth percentiles of the infants were found in both groups. The growth percantiles in the first group receiving beicost along with breast milk during the first three months were inversly related with maternal parity. On the other hand, the growth percentiles in the group of exclusively breast fed infants during the first three months were directly releated with maternal parity. This study indicated that exclusively breast fed infants during the first three months achieved a better physical development. The results did not show a significant difference between the serum lipids in exclu sively breast fed infants and those receiving beicost during the first theree months, provided that artificially fed infants receive breast milk in addition.