Free-range üretim koşullarında köy tavuğu ve ticari yumurtacı tavukların yumurta verim performanslarının belirlenmesi
Determination of egg production performance of backyard hens and commercial layer hens under free-range production conditions
- Tez No: 743221
- Danışmanlar: PROF. İBRAHİM AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu araştırma, free-range (serbest yetiştirme) koşullarında 16 hafta süre ile 30 haftalık yaştaki 25 adet genotipi bilinmeyen köy tavuğu ve 25 adet Isa Brown (kahverengi) yumurta tavuğu ile yürütülmüştür. Her grupta 3 adet 30 haftalık yaşta horoz bulunmaktadır. Tavuklar, deneme süresince tünek ve kapanlı folluk bulunan kümeste hayvan başına 0.35 m2 kapalı kümes alanında barındırılmış, ayrıca havanın müsait olduğu günlerde saat 14'den sonra gezinme alanında dönüşümlü olarak gezinmeleri ve taze ot tüketmeleri sağlanmıştır. Çalışmada, günlük ve haftalık yapılan ölçümlerle canlı ağırlık, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı, yumurta verimi, yumurta ağırlığı, yumurta kabuk kalınlığı, yumurta şekil indeksi, yumurta kabuk kırılma direnci, yumurta sarısı yüksekliği, yumurta akı yüksekliği, yumurta sarısı ve yumurta akı ağırlığı, kabuk ağırlığı, yumurta kabuk rengi ve yumurta sarı rengi değerleri belirlenmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda Isa Brown tavuk ırkının yumurta verimi % 98.7, köy tavuk ırkının ise % 76.0 olarak bulunmuştur. Yemden yararlanma oranı, Isa Brown ırkı tavuklarda 1,77 ve köy tavuklarında 2,44 olarak belirlenmiştir. Isa brown ırkı, canlı ağırlık, yumurta ağırlığı, yumurta sarısı ağırlığı ve kabuk dayanıklılığı özellikleri bakımından free-range koşullarında yetiştiricilik için daha uygun olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in free-range conditions for 16 weeks with 25 backyard chickens of unknown genotype and 25 Isa Brown laying hens aged 30 weeks. There are 3 30 week old roosters in each group. During the experiment, the chickens were housed in a 0.35 m2 closed coop area per bird in the hen with perches and a nest with traps. They were also allowed to alternately wander in the crawling area and consume fresh grass after 14 o'clock on days when the weather was suitable. In the study, with daily and weekly measurements, live weight, feed consumption, feed conversion rate, egg production, egg weight, eggshell thickness, egg shape index, eggshell breaking resistance, egg yolk height, white egg height, egg yolk, and egg white weight were determined. , shell weight, eggshell color, and egg yolk color values were determined. In line with the findings, the egg yield of the Isa Brown chicken breed was 98.7 %, and the backyard chicken breed was 76 %. The feed conversion ratio was determined as 1.77 in Isa Brown breed chickens and 2.44 in backyard chickens. It was concluded that the Isa Brown breed is more suitable for breeding in free-range conditions regarding live weight, egg weight, egg yolk weight, and shell durability.