Çok partili dönemde Ağrı ilinin sosyo-ekonomik durumu (1945-1960)
Agri province in multi-party period socio-economic status (1945-1960)
  1. Tez No: 743265
  2. Yazar: BEKİR ŞAKİROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUNA ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
İkinci Dünya Savaşı'nın ardından uluslararası arenada yaşanan değişmeler Türkiye'nin siyasal düzenindeki değişimi etkilemiştir. Bu etki neticesinde ülke içerisindeki koşulların da olgunlaşmasıyla birlikte Demokrat Parti 7 Ocak 1946 tarihinde Türk siyaset sahnesine çıkmıştır. Böylece Türkiye'de yeni bir dönem başlamıştır. Yapılan 1950 seçiminden zaferle çıkan Demokrat Parti'nin, iktidardaki yerini almasıyla çok partili hayata geçiş süreci başarıyla devam etmiştir. 1950 yılından itibaren ülkede 10 yıllık Demokrat Parti iktidarı dönemi başlamıştır. Yaşanan bu iktidar değişimi ülkenin siyasi, sosyal ve ekonomik yapısında değişimleri beraberinde getirmiştir. Yeni iktidar, ülke genelinde değişim ve gelişim vurgusuyla hareket etmiştir. Bu vurgular çerçevesinde yapılan faaliyetlerin şehirlere etkileri olmuştur. Doğu Anadolu'nun doğusunda yer alan Ağrı ili, tarihsel süreçte idari ve iktisadi değişimlerin sıkça yaşandığı merkezden uzak serhat bir şehirdir. Çok partili hayata geçiş süreci ve yeni iktidarın temel vurguları çerçevesinde yapılmış olunan faaliyetlerin Ağrı ilindeki karşılığı ve etkisi çalışmanın konusunu kapsamaktadır. Çalışmada, 1945-1960 yılları arasında Ağrı ilindeki, tarım, hayvancılık, ticaret ve sanayinin durumunda yaşanan değişimler ve gelişmelerin yanında şehrin sosyal hayatını oluşturan sağlık, eğitim, kültürel hayat ve nüfus alanında yaşanan değişim ve gelişmelerin seyri ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Changes in the international arena after the Second World War affected the change in Turkey's political order. As a result of this effect, with the maturation of the conditions in the country, the Democrat Party appeared on the Turkish political scene on January 7, 1946. Thus, a new era began in Turkey. The Democratic Party, which emerged victorious in the 1950 election, took its place in power, and the transition to multi-party life wass uccessfully completed. Starting from 1950, the 10-year Democratic Party rule began in the country. This change in power has brought about changes in the political, social and economic structure of the country. The new government acted with an emphasis on change and development throughout the country. The activities carried out within the framework of these emphases have had an impact on the cities. Ağrı province, located in the east of Eastern Anatolia, is a frontier city far from the center, where administrative and economic changes have been experienced frequently in the historical process. The response and effect of the activities carried out within the framework of the transition period to multi-party life and the main emphasis of the new power in the province of Ağrı covers the subject of the study. In this study, the course of changes and developments in the field of health, education, cultural life and population, which constitute the social life of the city, as well as the changes and developments in the situation of agriculture, animal husbandry, trade and industry in the province of Ağrı between 1945-1960 were tried to be revealed.