III. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin yapısı ve çalışmaları (1927-1931)
The Functions and the structure of the third Turkish Grand National Assembly
- Tez No: 81533
- Danışmanlar: PROF. DR. AZMİ SÜSLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History of Turkish Revolution
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
254 ÖZET Avcı, Cemal, III. Türkiye Büyük Millet Meclisi 'nin Yapısı ve Faaliyetleri, Doktora Tezi, Danışman: Prof. Dr. Azmi Süslü.VIII-253 s. Bu çalışma, I Kasım 1927-26 Mart 1931 tarihleri arasında görev yapan III. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin yapısını, faaliyetlerini, bu dönem içinde geçen olayları ve bu olaylar karşısında meclisin tutumunu kapsamaktadır. Tümü Mustafa Kemal tarafından gösterilen adayların seçilmesiyle oluşan III. TBMM çoğunluğu 40-50 yaş arasında olan üyeleriyle dinamik bir yapı sergi lemektedir. Milletvekillerinin %70 'ten fazlası yüksek tahsillidir. III. TBMM döneminde yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti çağdaş uygarlık ve lâiklik yolunda önemli gelişmeler sağlamıştır. Arap harfleri yerine Lâtin harfle rinin kullanılmasını sağlayan harf inkılâbı gerçekleştirilmiş, rakam ve ölçüler, anayasa ve diğer kanunlar lâik ve çağdaş normlara uygun bir hâle getirilmiştir. Kadın hakları konusunda büyük gelişmeler kaydedilmiştir. Çok partili siyasî hayata geçilmesi için bir deneme yapılmış, ancak kurulan Serbest Cumhuriyet Fırkası'nın zararlı sonuçlar vereceğinin anlaşılması üzerine bu girişim ertelenmiştir. Eğitim ve kültüre önem verilmiştir. Harf inkılâbından hemen sonra kuru lan Millet Mektepleri ile okur yazar azlığı sorununa çözüm getirmek yolunda ö- nemli adımlar atılmıştır. Eğitimin lâik ve millî temeller üzerine oturmasına önem verilmiştir. Türk tarihi ve dili üzerine önemli çalışmalar yapılmıştır. Ekonomi alanında 1929 dünya ekonomik buhranının etkisiyle daha çok içe kapanılmış, ancak yine de Türkiye ve dünya açısından önemli başarılar sağlan-255 mistir. Dış politikada dünya da saygın bir konum elde edilmiş, ikili antlaşmalar yanında dünya barışına hizmet edecek uluslar arası antlaşmalara da imza kon muştur. Bu dönemde Menemen olayı, Mustafa Kemal Atatürk'e suikast girişimi ve Ağrı civarında meydana gelen ayaklanma girişimi gibi inkılâplara ve yeni Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı tepki hareketleri olmuşsa da bu olaylar alınan etkin önlem lerle kısa zamanda bastırılmıştır. Bu çalışmada ele alınan konular Türk parlamento tarihi açısından günü müze ışık tutacak mahiyettedir.
Özet (Çeviri)
256 ABSTRACT Avcı, Cental, The Functions and the Structure of the 3rd Turkish Grand National Assembly, Ph.D. Thesis, Adviisor : Prof. Dr. Azmi Süslü.VHI-253 p. This work comprises the structure and the functions of the 3 Turkish Grand National Assembly and also the cases in that period and the attitudes of this Assembly towards that events. The 3r Assembly which is formed by the election of all deputies whose were the nominant of Mustafa Kemal, has present a dynamic structure. Most of them were between the 40 - 50 years old. More than 70 percent of deputies were graduated from High School. A new founded Republic of Turkey in the period of 3rd Assembly, provided an important developments in the aspect of contemporary civilization and secularism. The revolution of language is performed to provide the using of Lâtin alphabet instead of Arabic letters, the aritmetical numbers and measures, constitution and the other codes of laws were adopted to the secular and contemporary norms. A great developments are recorded concerning with the women rights. A trial has been experienced for the transition into the multi-parti political life. However, this attempt has been delayed due to the understanding of that the founded Liberal Republican Party could cause the harmful results. It is given an importance to the education and culture. With the Nation257 Schools which was founded after the revolution of language, it is stepped for the illiteracy. It is given an significance that the education should based on secular and national fundamentals. An important works have been done about the Turkish history and language. In economic span, there has been closed- economy due to the 1929 world economic-depression. However, it is provided an important achievements. In foreign policy, an respectful position had gained all over the world. An international agreements which will serve to the peace of world, have been signed besides the bileteral agreements. In this period, an oppositional movements against a new Turkish Republic and revolutions, like Menemen Case, an attempt of plot against Mustafa Kemal Atatürk, rebellion around Ararat Mountain. But, these. movements were suppressed with rigid precautions in a short time. The aforementioned subjects in this work, are in a character that shows the way for our days..-aV.V>.?kpm