An investigation into the relationship between technology-enhanced self-regulated English learning strategies and English self-efficacy
Teknoloji destekli öz düzenlemeli İngilizce öğrenme stratejileri ile İngilizce öz yeterlik arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 743290
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Teknoloji destekli öğrenme ortamları (TELE'ler), son zamanlarda dil öğrenenlere sınıf dışında kendi kendine öğrenmelerini teşvik eden çeşitli fırsatlar sunmaktadır. Böylece, dil öğrenenler artık pasif öğrenciler değil; aksine, İngilizce öğrenme süreçleri sırasında teknoloji aracılığıyla öz düzenlemeli öğrenme stratejilerini uygulayan bağımsız öğrencilerdir. Öğrencilerin öz düzenlemeli İngilizce öğrenme stratejilerini kullanması İngilizce öz-yeterlik algıları ile ilişkilendirilebilir. Bu bağlamda, bu çalışma, İstanbul'da özel bir üniversitede İngilizce hazırlık okulu öğrencilerinin teknoloji tabanlı öz-düzenlemeli İngilizce öğrenme stratejilerini kullanmaları ile algıladıkları İngilizce öz-yeterlikleri arasındaki ilişkiyi ve bu stratejileri kullanmanın öğrencilerin İngilizce öz yeterliklerini nasıl etkilediğini incelemeyi amaçlamıştır. Nicel araştırma yöntemi uygulanan araştırmada, veriler An, Gan ve Wang (2020) tarafından geliştirilen teknoloji-tabanlı öz düzenlemeli İngilizce öğrenme stratejileri anketi ve Wang (2004) tarafından geliştirilen İngilizce öz yeterlik ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Öğrencilerin teknoloji destekli öz düzenlemeli İngilizce öğrenme stratejilerini kullanmaları ile algıladıkları İngilizce öz-yeterlik inançları arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif bir ilişki bulunmuştur. Buna ek olarak, regresyon analizi sonuçları, hedef belirleme ve öğrenci değerlendirmesi, motivasyonel düzenleme ve teknoloji destekli şarkı-film öğrenme stratejilerinin, öğrencilerin dört İngilizce becerisindeki öz yeterliklerindeki değişimi açıklayan güçlü yordayıcılar olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Technology-enhanced learning environments (TELEs) have provided language learners with various opportunities to promote their self-sufficient learning outside the classroom lately. Thus, language learners are no longer passive recipients of language; in contrast, they are autonomous learners who apply self-regulated learning strategies through the medium of technology during their English learning process, which in turn can be associated with their English self-efficacy perceptions. Therefore, the current study aimed to present an investigation into the relationship between preparatory school students' use of technology-based self-regulated English learning strategies and their perceived English self-efficacy as well as the predictability of employing the strategies on their self-efficacy beliefs. Applying a quantitative research design, the data were collected through The Technology-based Self-Regulated English Learning Strategies Questionnaire (TSRLSQ) developed by An, Gan and Wang (2020) and The Questionnaire of English Self-Efficacy (QESE) developed by Wang (2004). A statistically significant positive relationship was found between students' use of technology-assisted English learning strategies and their perceived English self-efficacy beliefs. In addition, regression analysis results showed that goal setting and learner evaluation, motivational regulation, and technology-based song-movie learning strategies were strong predictors explaining the change in students' self-efficacy in four English skills.