Integrated collaborative information systems
Bütünleşik birlikte çalışan bilgi sistemleri
- Tez No: 743316
- Danışmanlar: PROF. DR. GEOFFREY C. FOX
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Indiana University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Web'in gelişmesiyle beraber insanlar bilgiye kolayca erişmek istemekte, bu verileri kişisel olarak saklamakta ve başkalarıyla paylaşmaktadır. Bu alanda son yıllarda Web 2.0 özelliğine sahip farklı kategorilerde çok sayıda araç ve servisler ve oluşturulmuştur. Bu araç ve servislere örnek olarak Sosyal medya (YouTube, del.icio.us, Flickr,), Bloglar(blogger.com, Google Blog), Sosyal Ağ (MySpace, LinkedIn) ve diğer ilgili araçlar bulunmaktadır. Yeni araçlar ve servisler devamlı oluşturularak web topluluğuna açılmaktadır. Her saniye yeni bloglar ve veriler yayınlanmaktadır. Bu araçları kullananlar farklı araçları kullanma ve kendi bakış açılarına göre en iyilerine karar verme fırsatına sahip olurlar. Kullanıcıların araçların ve servislerin sürümünü bilmesine gerek yoktur. Ancak, sahip benzer alanlarda birçok aracın olması bir sorundur. Bir kullanıcı başka araçlar kullanmak isterse, kullanıcı verileri nasıl bir sistemden diğerine taşıyacaktır? Aynı ortamda benzer araçları kullanıyor ve aynı anda bilgileri karşılaştırabiliyor musunuz? Başka bir deyişle, kullanıcılar aynı anda birden fazla aracı kullanmak için esnek bir ortama sahip olmalıdır. Mevcut Web 2.0 ortamında çok sayıda mevcut araç ve servislerin sürekli geliştirilmesi nedeniyle hangi araç ve servislerin en iyi olduğunu söylemek kolay değildir. Bu tezde, web erişilebilirliği kullanarak entegrasyon modeli ve bileşenleri sunulmuştur. Entegrasyon altyapımıza dayalı veri ve hizmetler ve test uygulaması çözümümüz değerlendirilmiştir. Bu çalışmadaki mimari yapının yetenekleri: (i) Etiketleme ve bilgilerin yüklenmesi ve indirilmesi yoluyla kullanıcıların birbirine bağlanması; (ii) Bilginin paylaşılması; (iii) Bilimsel araştırma topluluğunu desteklemek; (iii) Yeni araçların belli alanlarda kolaylıkla entegre edilmesi; (iv) Kullanıcının farklı araçların yeteneklerinden yararlanabileceği dinamik bir ortam sağlamak; (v) Zengin içeriğe izin vermektir. Bu mimari aynı zamanda ortak meta veri formatı için değişim standartları sağlar ve kullanıcı için riski azaltmak için yapı sağlar. Bu çalışma yukarıda belirtilen özelliklere sahip olarak oluşturulmuştur. Benzer Web 2.0 araçlarının entegre edilmesini esnek olarak sağlanması amacıyla benzer veri modeli kullanılmıştır. Bu sistemin uygulanabilirliği göstermek için farklı arama ve ek açıklama metni (annotation) uygulamalarını yayınlar için entegre edilen programları üzerinde testler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The evaluation of the Web shows that people want to access information easily, store them in a personal way, and share them with the others. There are numerous tools and services built in recent years in different categories having Web 2.0 capability. Examples include Social Bookmarking Tools (YouTube, del.icio.us, Flickr,), Blogs (blogger.com, Google Blog), Social Networking Tools (MySpace, LinkedIn) and other related tools. New tools and services are built and open to the Web community continuously. New blogs and data are published every second. The users of these tools have the opportunity to use different tools and decide the best ones in their perspective. Users don't need to know about the version of the tools and services. However, having many tools in similar areas is a problem. If a user wants to use some other tools, how can the user move the data from the previous tool to the new tool? What if the user decides to use similar tools in the same environment and compare information at the same time? In other words, users should have a flexible environment to use multiple tools at the same time. In the current Web 2.0 domain, it is not easy to say that which tools and services are the best because of the large number of existing tools and the continuous development of new tools. In this dissertation, we present integration model and its components using webaccessible data and services and test application based on our integration infrastructure to evaluate our solution. The architecture have the following capabilities: (i) Tagging and linking of people through uploading and downloading of information; (ii) Sharing information; (iii) Supporting scientific research community; (iii) Integrating the new tools as they are generated in a specific area; (iv) Providing a dynamic environment in which the user can benefit from the capabilities of different tools; (v) Allowing rich content. This architecture also provides interchange standards for common metadata format and provides structure for lowering the risk for user. This model is motivated by the above concerns to provide flexible mechanism to integrate similar Web 2.0 tools which have similar data model. We also present evaluation of the system to demonstrate applicability of this architecture integrating various search and annotation tools for scholarly publications.