Gemi iş ortamlarında korozyonun kazalara etkisi
The effect of corrosion on accidentz in ship work enviroments
  1. Tez No: 743379
  2. Yazar: NİL ELDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKİL BİRKAN SELÇUK, DR. ÖĞR. ÜYESİ HEDİYE DENİZ ADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günlük hayatımızda çevremizde, sanayide hatta vücut için kullan birçok malzeme ve biyomalzemelerde (stent, implant ve protez vb.) korozyon sıklıkla görülmektedir. Bu alanlarda kullanılan metaller ve metalli yapılar, bulunduğu ortam koşullarında korozyona uğrayarak kararlılıklarını kaybederler. Taşıtlar, köprüler, direkler, depolar, boru hatları, tanklar, gemiler vb metal içeren yapılar beklenenden daha kısa sürelerde korozyon nedeni ile kullanılmaz hale gelmektedir. Korozyon nedeniyle oluşan kayıpların toplam değerinin hesaplanması güç olmakla beraber, çevreye kirlilik ve zararlı etkiler, yangın tehlikeleri, hastalık riskleri ve iş kazaları gibi dolaylı sonuçları da bulunmaktadır. İş güvenliğinin amacı, proaktif yöntemler uygulayarak iş kazaları meydana gelmeden önce öngörülmesi, meydana gelmesinin önlenmesine yönelik gerekli tedbirlerin alınması için önceden çalışmalar yapmaktır. Özellikle ilk sırada olan kaynağında önleme koruma politikalarının devreye sokulması korozyona bağlı olası iş kazalarının önlenmesi açısından çok önemlidir. Korozyon gibi bu kadar göz önünde bulunan bir unsur için yapılan çalışmaların yeterli olmadığını felaket boyutunda şimdiye kadar meydana gelen kazalar kanıtlanmaktadır. Korozyonun en çok meydana geldiği ortamlardan biri de deniz suyu ve çevresidir. Deniz suyuna maruz kalan ve iş ortamı olan gemilerde korozyona sıkça rastlanmakta ve önem arz etmektedir. Bu çalışmada, bir general kargo gemisine ait bazı bölümlerde korozyonun nasıl ilerlediği, sertifikalı bir mühendislik firması tarafından yapılan ölçüm sonuçları incelenmiştir. Çalışmamızda, bu koşullar göz önüne alınarak riskleri en aza indirmek için korozyon risk yönetim stratejisi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our daily life, corrosion is frequently seen in many materials and biomaterials (stent, implant and prosthesis, etc.) used in our environment, industry and even for the body. Metals and metal structures used in these areas are subject to corrosion under ambient conditions and lose their stability. Vehicles, bridges, poles, warehouses, pipelines, tanks, ships, etc. structures containing metal become unusable due to corrosion in a shorter time than expected. Although it is difficult to calculate the total value of the losses due to corrosion, there are also indirect consequences such as pollution and harmful effects on the environment, fire hazards, disease risks and occupational accidents. The aim of occupational safety is to predict work accidents before they occur by applying proactive methods and to take the necessary precautions to prevent their occurrence. In particular, the introduction of prevention and protection policies at the source, which is in the first place, is very important in terms of preventing possible work accidents due to corrosion. The accidents that have occurred so far have proven that the studies carried out for such an important factor as corrosion are not sufficient. One of the environments where corrosion occurs most is sea water and its environment. Corrosion is frequently encountered and important in ships exposed to sea water and having a working environment. In this study, the progress of corrosion in some parts of a general cargo ship and the measurement results made by a certified engineering firm were examined. In our study, considering these conditions, a corrosion risk management strategy has been proposed to minimize the risks.