A36 çelik esaslı su tutmayan nano-yüzey tasarımı: Hız ve korozyonun incelenmesi
A36 steel based superhydrophobic nano-surface design: Investigation of speed and corrosion
  1. Tez No: 648696
  2. Yazar: OLCAY FIRAT OLCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ KARAÖMERLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Su içerisinde uzun süreli çalışan cihazların, taşıtların, makinelerin yaşadığı önemli problemlerden birisi korozyondur. Korozyon, malzemelerin metal veya metal alaşımlarının oksitlenme veya diğer kimyasal etkilerle aşınma durumudur. Bu durum başlangıçta mikro etkide kendini gösterir fakat zaman içerisinde korozyon, geri dönüşü olmayan durumlara sebebiyet verebilir. Metallerin yorulması, aşınması ve deforme olması bu durumun en etkili örneklerindendir. Yapılan tez çalışmasında, gemi malzemesi olarak kullanılan ASTM A36 çeliği ile modellenen silindirik ve altıgen tasarımlı nano-yüzeylerin su tutuculuğu incelemesi, bu yüzeylerin hız incelemesi, tatlı ve tuzlu su ortamlarında yapılan korozyon testi incelemeleri yapılmış ve sonuçları bağdaştırılarak açıklanmıştır. Elde edilen sonuçlar yüzey geometrisi çeşitleri ile su tutuculuğu, korozyon miktarı ve hız değişimleri incelenerek sonuçlandırılmıştır. Bu sebeple gemilerde su tutmayı azaltıcı ve korozyon önleyici bir yöntem olarak düşünülen süperhidrofobik yüzeylerin bilgisayar ortamında analizlerinin yapılmasının günümüzde kullanılan korozyon önleyici ve giderici yöntemlere bir alternatif olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Corrosion is one of the important problems experienced by devices, vehicles and machines that work for a long time in the water. Corrosion is the state of oxidation of metals or metal alloys of materials, abrasion with other chemicals. This situation initially manifests itself in micro effect but over time, corrosion may cause irreversible conditions. Fatigue, erosion and deformation of metals are the most effective examples of this situation. In the thesis study, the water retention examination of the cylindrical and hexagonal designed nano-surfaces, modeled with ASTM A36 steel used as ship material, the speed examination of these surfaces, the corrosion tests made in the normal water and salt water environments were made and the results were explained. The obtained results were concluded by examining the types of surface geometry, water retention, corrosion amount and speed changes. For this reason, it is thought that the analysis of the super hydrophobic surfaces, which are considered as an anti-corrosion and anti-corrosion method in ships, may be an alternative to the anti-corrosion and anti-corrosion methods used today.