Asenkron motorlarda elektriksel parametreler ile verim analizi
Efficiency analysis of asynchronous motors with electrical parameters
- Tez No: 743481
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Üretilen elektrik enerjisinin büyük bir kısmının fosil yakıtlardan elde edilmesi ve dünyada bulunan fosil yakıtların hızla tükenmesi aynı zamanda bu kaynakların yarattığı çevre sorunları, tasarruf ve enerji verimliliğini gündeme getirmiştir. Hali hazırda üretilen elektrik enerjisinin yaklaşık yarısı endüstiriyeltesislerde, endüstiriyel tesislerde kullanılan elektriğin ise yaklaşık %65'ini elektrik motorlarının tükettiği bilinmektedir. Bu sebepden ötürü endüstiriyel tesislerde kullanılan elektrik motorlarında yapılacak iyileştirmeler ile büyük enerji tasarrufu tasarrufları yapmak mümkündür. Bu sebeple elektrik enerjisinin tüketiminde büyük paya sahip olan elektrik motorlarının verim değerleri çok önemlidir. Bu tez çalışmasında asenkron motorlarda verim tahmin yöntemleri irdelenmiş olup endüstriyel tesislerde kullanıma en uygun olduğu düşünülen Akım Yöntemi ile Verim Tanmini yöntemi seçilmiştir. Akım yöntemi ile verim tahmininin doğruluğunu ölçmek için deney sistemi oluşturulmuştur. Deney sonucunda yöntemin endüstriyel tesislerde kullanılabilecek bir hata ile tahmin yaptığı görülmüştür. Yöntem ile hesaplanan verim değeri kullanılarak Örnek Motor İzleme Sistemi tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
At the same time, environmental problems caused by these resources, savings and energy efficiency have been raised as a result of the fact that most of the electricity produced is derived from fossil fuels and the rapid depletion of fossil fuels found in the world. It is known that about half of the currently generated electrical energy is consumed by industrial facilities, and about 65% of the electricity used in industrial facilities is consumed by electric motors. For this reason, it is possible to make great energy saving savings with improvements to the electric motors used in industrial plants. For this reason, the efficiency values of electric motors, which have a large share in the consumption of electrical energy, are very important. In this thesis study, efficiency estimation methods of asynchronous motors were examined and the Current Method and Efficiency Determination method, which are considered to be the most suitable for use in industrial plants, were selected. An experimental system has been created to measure the accuracy of yield estimation using the current method. As a result of the experiment, it was found that the method makes an error-free prediction that can be used in industrial facilities. A Sample Engine Monitoring System was designed using the efficiency value calculated by the method.