Unsung heroines of American civil war: Reversal of gender roles in Louisa May Alcott's Little Women and Charles Frazier's Cold Mountain
Amerika iç savaşının bahsedilmeyen kadın kahramanları: Lousia May Alcott'un 'Küçük Kadınlar' ı ve Charles Fraizer'ın 'Soğuk Dağ' ındaki rollerin baş kaldırımı
- Tez No: 743480
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JAVID ALIYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez, savaş edebiyatı çerçevesinde cinsiyetin terse çevrimi kuramını uygulamaya ve geliştirmeye, kuramın tipikleşmiş zayıf kadın karakterlere değişiklik sunmadaki etkisine, Amerikan İç Savaşı'nda kadınların rolünü incelemeye ve cinsiyet rollerine karşın kadınların duruşlarını ele almaya çabalamaktadır. Aynı zamanda bu çalışma on dokuzuncu yüzyılda kadınlara farklı rollerin biçildiği Luisa May Alcott'un Little Women ve Charles Frazier'ın Cold Mountain eserlerinde kahramanlara uygulanan cinsiyetin terse çevrimi kuramını tartışmakta, her iki eserde kahramanın Amerikan İç Savaşı esnasında kadının tanımına, ailedeki, eğitimdeki ve toplumsal çalışma alanlarındaki konumuyla ne denli uyuştuklarının analizini yapmaktadır. Kadının Amerikan İç Savaşı esnasında uygun görüldüğü role, ve Amerikan toplumunun belirlediği bu rolün iyileştirilmesinde kadınların katkılarına ışık tutmasıyla bu çalışma önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to deploy and develop the use of reversing gender role theory in war literature and its implication for changing the typical use of weak female characters in war novels, to examine the role of women in the American Civil War, considering women's position against gender roles. This study will discuss the application of reversing gender role theory to the main characters in Little Women by Luisa May Alcott and Cold Mountain by Charles Frazier, both books that explore the different roles of women in the 19th century as well as the analysis of the main characters in both novels as they relate to the description of women during the American Civil War, their positions in the family, education, and the public work environment. The significance of this study is to draw attention to the lack of studies concerning women's role in the American Civil War and their contribution to the institution of rehabilitation of gender roles prescribed by American society.