SMAT için titreşim platformu tasarımı ve proses performansının deneysel ve nümerik analizi
Design of vibration platform for SMAT and experimental and numerical analysis of process performance
- Tez No: 743490
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT KARABAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Mekanik yüzey yıpratma uygulaması (SMAT) beraberinde getirdiği düşük bilya hızları sayesinde mekanik yüzey işlemleri arasında giderek artan bir popülariteye sahiptir. Bu tez çalışması SMAT için elde edilebilecek en düşük bilya hızları ile maksimum verim elde etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla tez çalışmasında SMAT prosesi için yeni bir titreşim platformu tanıtılmış ve titreşim analizleri ile çalışma performansı belirlenmiştir. Daha sonra titreşim platformunun frekans ve genliğine bağlı olarak, SMAT prosesi için ortalama dinamik bilya hızları analiz edilmiştir. Burada bulunan ortalama bilya hızlarına göre, tekli darbe sonrası plastik deformasyon mekanizması dinamik sonlu elemanlar yöntemi ile simüle edilmiştir. Deneysel çalışma aşamasında ise, SMAT için tasarlanan titreşim platformu kullanılarak nümerik analizlere göre AA7075-T6 için SMAT deneyleri yapılmıştır. Deney sonuçları, mikroyapı, yüzey topografisi, aşınma ve kalıntı gerilmeler üzerinden detaylı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Surface mechanical attrition treatment (SMAT) is gaining increasing popularity among mechanical surface treatments due to the low shot velocities. This thesis study aims to achieve maximum efficiency with the lowest possible shot velocities for SMAT. For this purpose, a new vibration platform was introduced for the SMAT process in the thesis study, and its performance was determined by vibration analysis. Then, depending on the frequency and amplitude of the vibration platform, the average dynamic shot velocities for the SMAT process were analyzed. According to the average shot velocities found here, the plastic deformation mechanism after a single impact was simulated by the dynamic finite element method. In the experimental study, SMAT experiments were carried out for AA7075-T6 according to numerical analysis using the vibration platform designed for SMAT. The results of the experiments are discussed in detail on microstructure, surface topography, wear, and residual stresses.