Türkiye'de yetişen Tilia türleri üzerinde farmasötik botanik araştırmalar
Tilia species growing in Turkey on pharmaceutical botany research
  1. Tez No: 743530
  2. Yazar: BESTE GÖKHAN STRELNIKOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜNEVVER BAHAR GÜRDAL ABAMOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Eczacılık ve Farmakoloji, Botany, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Tiliaceae familyasında yer alan Tilia cinsi son yapılan filogenetik çalışmalarla Malvaceae familyasına aktarılmıştır. Tilia türleri hem dünyada hem de ülkemizde içeriğindeki uçucu yağlar, flavonoid ve özellikle müsilajdan dolayı soğuk algınlığı semptomlarının hafifletilmesi için uzun yıllardır halk arasında kullanılmaktadır. Drog olarak kullanılan brakteli çiçek durumu infüzyon yöntemiyle hazırlanıp çay olarak tüketilmektedir. Taksonların ayırt edilmesinde yapraklardaki tüy durumu önemli bir karakterdir. Bu çalışmada Türkiye'de yetişen Tilia cordata Mill., Tilia rubra subsp. caucasica (Rupr.) V. Engl., Tilia platyphyllos Scop. ve Tilia tomentosa Moench taksonlarının yaprakları ve brakteleri anatomik, mikromorfolojik ve histokimyasal olarak incelenmiştir. Tıbbi olarak kullanılan brakteli çiçek durumundan tür ayrımı yapabilmek drog teşhisinde önem kazanmaktadır. Bu çalışmada tüm taksonlar karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Ayrıca taksonların ayırt edilmesinde brakte karakterlerinin kullanıldığı teşhis anahtarı hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The genus Tilia, which is in the Tiliaceae family, has been transferred to the Malvaceae family with the latest phylogenetic studies. Tilia spp. has been used by the public for many years both in the world and in our country to alleviate cold symptoms due to its essential oils, flavonoids and especially mucilage. Used as a drug, brachte flower state is consumed as a tea after being brewed with the infusion method. The hair condition on the leaves is an important character in distinguishing taxa. In this study, Tilia cordata Mill., Tilia rubra subsp. caucasica (Rupr.) V. Engl., Tilia platyphyllos Scop. and Tilia tomentosa Moench taxa, leaves and bracts were analyzed anatomically, micromorphologically and histochemically. It is important to be able to differentiate the species from the medically used inflorescence with bract state in the diagnosis of drugs. In this study, all taxa were examined comparatively. In addition, a diagnostic key was prepared using bract characters to distinguish taxa.