Türkiye'de doğal yetişen ıhlamur (Tilia L. ) taksonlarının morfolojik ve palinolojik özellikleri
Morphological and palynological characteristics of Turkey's native linden (Tilia L. ) taxa
  1. Tez No: 129538
  2. Yazar: DİLEK DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL AKKEMİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Botaniği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET TÜRKİYE'DE DOĞAL YETİŞEN D3LAMUR (TILIA L.) TAKSONLARININ MORFOLOJİK VE PALİNOLO JİK ÖZELİKLERİ Bu konu, Ihlamur taksonlarının botanik özeliklerinin az incelenmiş olmasından dolayı seçilmiştir. Taksonların morfolojik ve palinolojik özeliklerinin incelenmesi ve T. cordata Miller'in Türkiye'de doğal olarak yetiştiğinin araştırılması amaçlanmıştır. Ihlamur taksonlarının iç ve dış morfolojisi ile polenlerinin morfolojik özelikleri, doğal yetişme yörelerinden alman örnekler üzerinde incelenmiştir. Odun özelikleri için toplam 7 farklı alandan, her yöreden 3 'er tane olmak üzere toplam 21 tane ıhlamur örneği alınmıştır. Yayılışı yalnız 1 alanda tespit edildiğinden, T. cordata için 1 alandan, diğer taksonlar için yetişme ortamı koşulları bakımından farklı olan 2 'şer alandan örnek alınmıştır. Polen morfolojilerini incelemek amacıyla ise her yöreden 1 ağaç olmak üzere toplam 7 ağaçtan polen toplanmıştır. Yapılan ölçümler, sayımlar ve gözlemler sonucunda elde edilen morfolojik ve palinolojik özelikler ile, bilinen özeliklere yeni bulgular eklenmiştir. Yapılan tüm ölçme ve sayım sonuçları, önceden yapılmış çalışmaların sonuçları ile karşılaştırmalı olarak sonuç bölümünde verilmiştir. Bu sonuçlar istatistik yöntemlerle karşılaştırıldığında, Ihlamur taksonlarının odun özeliklerine göre ayırt edilemeyeceği sonucuna varılmıştır. Ayrıca odun özeliklerinin, farklı yetişme koşullarına bağlı olarak değişebildiği görülmektedir. Polenlerinin boyutları bakımından incelendiğinde, T. cordata Miller'in poleninin diğer taksonlara göre daha küçük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Tilia cordata'nın Türkiye'de doğal olarak bulunduğu saptanmıştır. Tilia platyphyllos'un ve Tilia rubra subsp. caucasica'nın ise yeni yayılış alanları bulunmuştur. Arazi çalışmaları sırasındaki gözlemler sonucunda bu taksonlar arasında hibritlerin bulunabileceği, bu nedenle de ülkemizdeki ıhlamurların revizyonunun yapılması gerektiği düşünülmektedir. Elde edilen odun özelikleri ve polenlerinin morfolojik özelikleri kıyaslandığında, ilkselliği belirleyen durumların T. cordata'da daha fazla olması nedeni ile, bu 4 takson arasında atalarına en yakın olanının T. cordata olduğu düşünülmektedir. X
Özet (Çeviri)
SUMMARY MORPHOLOGICAL AND PALYNOLOGICAL CHARACTERISTICS OF TURKEY'S NATIVE LINDEN (TILIA L.) TAXA This subject was chosen because of lack of studies related to botanical characteristics of Tilia taxa. The purpose of the study was to investigate morphological and palynological differences between Linden taxa and determine if T. cor data Miller is a native tree species for Turkey. Morphological (inner - auther) and palynological characteristics of Linden taxa were examined on the samples taken from their naturally growing sites. Totally 21 samples from 7 different sites and 3 samples from each site were collected to study wood characteristics. Samples were collected from one site for T. cordata since T. cordata was found only in one site and the samples were taken from two different sites for other Linden taxa due to differences in the growing site conditions. Pollen samples from totally 7 trees, one tree from each site, were taken. Morphologic and palynologic characteristics were found by measurements, countings and observations, and added some new information to known old knowledge as well. All results were compared with those from literature and presented in the result section of the thesis. Results showed that there were no statistically significant differences between wood characteristics of Linden taxa. When Linden taxa were compared in terms of pollen size, T. cordata Miller had smaller pollen grains than those of the other taxa. It was found that T. cordata Miller is a native tree species for Turkey. New growing sites were also discovered for T. platyphyllos and T. rubra subsp. caucasica. During the field studies, it was observed that hybrids may be found between these taxa. Therefore, it should be thought that new taxonomical classification is necessary. When wood characteristics and morphological attributes of pollens are compared, the results indicated that T. cordata is the one tree species among these for taxa which appeared first. XI