Akıllı şehirlerde trafik yönetimi için bir dinamik rotalama yöntemi ve cupcarbon gerçeklemesi
Dynamic routing of emergency vehicles with traffic management system and implementation on cupcarbon for smart cities
  1. Tez No: 743668
  2. Yazar: AHMET MİRZA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Trafik sıkışıklığı, kalabalık şehirlerde insanların yollarda saatler geçirmesine neden olan en büyük sorunlardan biridir. Trafik sıkışıklığı durumlarında, yakındaki hastaneye en kısa seyahat süresini sağlayan acil durum araçları için alternatif rotalar bulmak kritik derecede hayat kurtarıcı bir konudur. Bu projede, bir acil durum aracının rotalanması için bir trafik yönetim sistemi ve algoritma öneriyoruz. Önerilen algoritma, kaynak ve hedef arasındaki mesafe, maksimum araç sayısı, maksimum hız, ortalama hız, yollardaki trafik ışığı koşullarını dikkate alır ve 5G IoT ağlarda araçtan altyapıya (V2I) iletişim modelini destekler. Performans analizi için çeşitli test senaryoları altında CupCarbon IoT simülatör platformunda simülasyonlar gerçekleştirilmektedir. Önerilen acil durum araç yönlendirme algoritmasının performansı, iyi bilinen en kısa yol algoritmasıyla karşılaştırmış olup, sonuçlar önerilen yöntemin etkinliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The traffic congestion is one of the major problems in crowded cities, which causes people to spend hours on the road. In traffic congestion situations, finding alternate routes for emergency vehicles, which provides shortest travel time to nearby hospital is critically life-saving issue. In this paper, we propose a traffic management system and an algorithm for routing of an emergency vehicle. The proposed algorithm uses distance between source and destination, maximum number of vehicles, maximum speed, average speed, traffic light conditions on roads and supports vehicle-to-infrastructure (V2I) communication model in 5G IoT networks. Simulations are performed on the CupCarbon IoT simulator platform under various test scenarios for performance analysis. The performance of the proposed emergency vehicle routing algorithm is compared with the well-known shortest path algorithm, and the results show the effectiveness of the proposed method.